HCV 7.04 ile reactive çıktı bunun üzerine yaptırdığımız RNA testi negatif çıktı hepatit c hastası mıyım değil miyim ?

 HCV  7.04 ile reactive çıktı bunun üzerine yaptırdığımız RNA testi negatif çıktı hepatit c hastasımıyım değilmiyim ? Başka testlerde yapmamız gerekiyor mu? Farklı bir karaciğer hastalığı olabilir mi ? Cevabınız için çok çok teşekkür ediyorum iyi günler

Tahlil.com Cevabı : HCV RNA tetsi son derece güvenilirdir.Bunun negatif çıkması çok iyi. ELİSA yöntemiyle çalışılan bazı HCV tetsleri ne yazıkki yalancı pozitif çıkabilmektedir. Sonuç olarak en doğrusu yine de bir gastroenteroloji ve/veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına da son kez danışmanız.Ancak bu haliyle bir sorun görülmüyor.

s********* :

Cevabınız için teşekkür ederim hocam peki bu durum yani Anti HCV nin pozitiflik durumu evlilik için engel teşkil eder mi evlilikte eşe bulaşma olasılığı nedir ? Bir de doktor evlilik öncesi tahlillerin sonucunda bu duruma rağmen onay verir mi ? Peki ne kadar sıklıkla kontrol baktırmak lazım ?

Cevap:

Evlilik için engel bir durum değil bu ancak evlilik öncesi bu durumdan haberdar olunduğunda eşiniz bu durumdan haberdar edilip gerekli önlemlerin alınması sağlanılabilir. Belirli aralıklarla enfeksiyon hastalıkları ve gastroenteroloji bölümlerind ekontrol olmakta yarar var.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

s********* :

3 senedir Anti HCV değerleri hep pozitif fakat HCV RNA değeri her seferinde negatif çıkıyorsa bunun anlamı nedir hocam ?? en son iki kere de HCV için doğrulama testi yaptırdık onlarda şüpheli çıkıyor yani gittiğimiz dokorlar ne negatif ne pozitif diyor ?? HCV var mı yok mu ?

Cevap:

HCV testlerinde kimi zaman yalancı pozitiflikler görülebilmektedir HCV RNA denilen doğrulama testi ile de bu pozitifliklerin teyid edilmesi gerekmektedir HCV RNA testi pozitif çıkmadıkta Hepatit C olduğunuzu söyleyemeyiz

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.