Hepatit B testinde hem HBSAG nin hem de Anti HBS nin reaktif çıkması ne anlama gelmektedir?

ir hepatitB testinde hem HBSAG nin hem de Anti HBS nin reaktif çıkması ne anlama gelmektedir? HBSAG:1925.90 (Reaktif) Anti HBS:24.56 (Reaktif) Anti HBE:0.04 (Reaktif) Anti HIV:0.12 (Nonreaktif) Anti HCV:0.07 (Nonreaktif) bu konuda bir açıklama yaparsanız sevinirim teşekkürler

Tahlil.com Cevabı : HBsAg pozitif bir hastada AntiHBs pozitifliği ender olarak görülür. Başlıca sebepleri, HBV enfeksiyonun iyileşme dönemi olabilir, ciddi karaciğer hastalığı olan HBV taşıyıcıları olabilir veya farklı HBsAg tipleri ile karşılaşmış taşıyıcılarda olabilir.