hocam ben doktora carpıntım ıcın gıttım fakat kan degerlerımde anormallik cıktı

hocam ben doktora carpıntım ıcın gıttım fakat kan degerlerımde anormallik cıktı plt 99 100-400 referans hgb 8,5 cıktı 1 gun sora testlerı tekrar yaptırdım plt 95 hgb 8,4 cıktı b12 testımde 143 cıktı referans 126-930 arası doktorum kemık ılıgı bıyopsısı önerdi ben emin olaladım sizce yaptırmama gere

Tahlil.com Cevabı : Sonuçlarınıza göre B12 eksikliği var tedavisi verilmeli, demir eksikliği için de test yapılmalı, plt sayıısı düşüklüğü nedeni ile periferik yayma denilen test yapılark gözle sayım yapılmalıdır.. tüm bunlar yapıldıktan sonra sonuç alınamaz ise kemi iliği yapılabilir..B12 eksikliğinde plt sayısı düşebilir, ancak tedavi ile düzelecektir..