Kuzenim henüz 4 aylık ama Aptt testinde sonuç yüksek çıkıyor. Bilgi verebilir misiniz?

Tahlil.com Cevabı : APTT testi yüksekliği yaşla ilgili değildir.Oluşan hastalık durumuna göre her yaşta değerler yüksek çıkabilir.Normal APTT değeri,çalışılan cihaz ve kullanılan laboratuvar kiti ve yöntemine göre az da olsa farklılıklar göstermekle birlikte 26-35 saniye arasındadır.APTT testinin hangi durumlarda yükseldiğine dair bilgiler ise aşağıda verilmiştir.Hemofili AVonWillebrand hastalığı,FXII, XI, IX, diğer kontakt faktörlerin eksikliği,Karaciğer HastalıklarıStandard Heparin tedavisinde,DIC adı da verilen ve hayatı tehdit edecek kadar ciddi bir hastalık olan Yaygın Damar içi pıhtılaşma vakalarında da APTT (Aktive Parsiyel Tromboplastin Zamanı) uzar.