A-Z Filtre

AKTİVE PARSİYEL TROMBOPLASTİN ZAMANI (aPTT, Parsiyel tromboplastin zamanı, PTT)


Aktifleştirilmiş kısmi tromboplastin zamanı (aPTT) olarak da bilinir.
Kanama ve pıhtılaşma ile ilgili bir sorun olup olmadığını araştırmak için sıklıkla istenen bir hematoloji tahlilidir.
Temel kullanım alanı ise hastanın heparin tedavisine yanıtını izlemektir.
aPTT testi için damardan alınan kan örneği özel mavi renkli tüplere koyulur.Laboratuvara gönderilir.
İntrensek koagülasyon sisteminin değerlendirilmesi, heparin tedavisinin takip edilmesi, hemofili A ve B taraması, faktör II, V, VIII, IX, X, XI ve XII’nin konjenital eksikliklerinin taranması, DIC, disfibrinojenemi, karaciğer yetmezliği, dolaşan antikoagülanlar ve K vitamini yetersizliğinin değerlendirilmesinde kullanılır.

aPTT testi için önceden bir hazırlığa, aç karına kan vermeye gerek bulunmamaktadır.Ancak test öncesi kullandığınız ilaçlar, vitaminler veya bitkisel takviyeler hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz.
Kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve antihistaminikler gibi birçok  ilaç aPTT test sonuçlarınızı etkileyebilir.

aPTT Test Sonuçları Ne Anlama Gelir?

aPTT test sonucu, vücudunuzdaki kanın pıhtı oluşturmasının kaç saniye sürdüğünü gösterir. Test sonuçlarını genellikle birkaç saat içinde alırsınız.Heparin kullanan kişilerde aPTT test sonuçlarının 60 ile 70 saniyeye kadar olması kabul edilebilir.

aPTT Normal Değeri:

25-36 saniyedir. Ancak testin normal değeri kullanılan reaktif, laboratuvar kiti, cihazı ve kullanılan yönteme göre farklılıklar gösterebilir.Bu nedenle test sonuçlarınızın ne anlama geldiği, testin rapor edildiği tahlil sonucundaki referans değerler ile birlikte testi isteyen ve klinik durumunuzu bilen doktor tarafından yorumlanmalıdır.
Bu Gönderiye 0 Adet Yorum Gelmiş