Pcos olma ihtimalim var mı?

Pcos olma ihtimalim nedeniyle regl 3. Gününde kan tahlili vermiştim. FSH: 5,91LH: 7,23FREE T4: 1,25PROLAKTİN: 30,03TSH: 1,5 ESTRADİOL: 66,50 Sonuçlara göre Pcos olma ihtimalim var mı ve 5 aydır hamile kalmaya deniyorum bu sonuçlara göre engel bir durum var mı?Ayrıca ovulasyon testi yapıyorum LH'ın koyu çıktığı 2 günde cinsel ilişki sırasında ağrı hissediyorum bu durum normal mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledim.PCOS tanısı sadece hormon sonuçları ile konulmaz, bazı ilave tahlil ve muayenelere de gerek vardır.
Toparlarda​​​​​sak PCOS tanısını koyduran spesifik bir test yoktur.  Tanı da adet düzeninizin incelenmesi, şiakayetleriniz, muayene bulgularınız, ultrason muayenesi( Ultrason muayenesinde tipik PCOS görüntüsü: büyüklükleri 8-10 mm'yi geçmeyen, yumurtalıkların çevresinde yerleşim gösteren çok sayıda kist olması) ile kan testleri fikir verir. Ayrıca açlık kan şekeri ve tansiyon değerlerinizin de değerlendirilmesi önem taşır. Bu bilgileri verdikten sonra sizin sonuçlarınızı değerlendirelim.
Öncelikle belirttiğiniz hormon tahlil sonuçlarını değerlendirdiğimde, her ne kadar LH adetin 3. gününde  FSH'dan yüksek olsa da tek başına bu bulgu sizde PCOS olduğunu göstermez. Yani bu testlere göre PCOS olduğunuzu söyleyemeyiz. Prolaktin değeri de hafif yüksek ama bu da anlamlı bir yükseklik değil.Yine de yüksek prolaktin değerinin takibi önemlidir. Bu yükseklik artarsa hamile kalmanıza engel olabilir.
Ancak test sonuçlarınızı incelediğimde insülin direnciniz olabilir. Kilo sorununuz var mı? İnsülin direnci yönünden araştırılma yapılması açlık kan şekeri, insülin testi ve hatta hba1c testi anlamlı olacaktır. Bu yönde bir endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz.Cinsel ilişkide ağrı da normal bir durum değil. Bu günde de bir kadın doğum doktoru jinekolojik muayene ile bunun nedenlerine göre inceleme yapıp ilave tahliller isteyebilir.

Geçmiş olsun dileklerimle, sağlıklı günler diliyorum.