Pdw Ve Mpw Düşüklüğü

Tahlil sonuçlarımda pdw mpw ve AST değerim referans dışı, bu şekilde olması beni endişelendirdi . Herhangi bir sorun var mı ? Şimdiden teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba tahlil sonuçlarınızı değerlendirdik. AST testinde normal değerlerin üst sınırı 37 iken sizde 40 çıkmış. Bu 3 puanlık artış çok hafif bir yükseklik olup genelde  fazla önemsenmez.Aslında erkeklerde 40 a kadar normal de kabul edilir. Fakat sizin testin çalışıldığı laboratuvar bu testin üst sınırını 37 olarak kabul etmiş.Sonuç olarak bunu  bu haliyle bir hastalık belirtsi olarak kabul edemeyiz.
 Ancak bu AST yüksekliğinin olası nedenleri ve AST testi hakkında da sizi kısaca bilgilendirelim.
AST testi genel klinik değerlendirmede bir karaciğer fonksiyon testi olup karaciğer fonksiyon bozukluklarında yüksek çıkar. Genel olarak yüksekliği daha çok karaciğer yağlanmasında görülür. Sizin de eğer kilo probleminiz var ise kiloya bağlı karaciğer yağlanmasının başlangıcı konusunda bilgi verebilir. Tabii bazı ilaçlar ve karaciğer hastalıkları da bu değerde yüksekliğe sebep olabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi sizdeki yükseklik kayda değer değil.
Bunun dışında bazı tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram test parametrelerinde çok hafif normal değer dışına çıkmalar var.
Ancak temel kan sayım değerleriniz gayet sağlıklı.
Gran yani granülosit 70  üst sınırken 72 çıkmış. Bu çok hafif yükseklik klinik olarak anlamlı değildir. Aynı şekilde PDW diğer adıyla Platelet Distribution Width ile MPV  diğer adıyla da Mean platelet volume  testlerindeki hafit farklılıklar da klinik olarak anlamlı değil. Burada esas önemli olan ve doktorların baktığı temel kan sayım testleri ise tamamen normal çıkmış ( Hb, HCT,PLT ve RBC gibi).
Sonuç olarak test sonuçlarınızda kayda değer bir sorun kesinlikle yok. Endişe duymanıza da gerek yok. Daha önce de belirttiğimiz gibi eğer kilo fazlalığınız var ise kilo vemeniz AST değerlerinde de düşüklüğe sebep olacaktır.
Sağlıklı günler dileriz.