Periferik yaymada hipokromi çıktı.Eritrosit Morfoloji Hipokromi şeklinde bilgi var.

Tahlil : Periferik Yayma Test Adı Sonuç Referans Aralığı Nötrofil 48 40-72 Lenfosit 44 20-47 Monosit 2 3-12 Eozinofil 6 0-7 Eritrosit Morfoloji Hipokromi Trambosit Sayısı Yeterli

Tahlil.com Cevabı : Periferik yaymada hipokromi çıkması normal değildir.
Hipokromi alyuvarlar yani eritrositlerin hemoglobin içeriğinin azalması sonucu gözlenir.
Hipokomide eritrositlerin ortasındaki normalde eritrosit çapının üçte biri olması gereken  gereken soluk alan oranı artmıştır.
Eritrositlerin ortasında yer alan ve hipokrominin derecelenmesinde kullanılan soluk alan eritrosit çapının yarısı olunca 1 pozitif  hipokromi, üçte ikisi olunca 2 pozitif  hipokromi, dörtte üçü olunca 3 pozitif hipokromi, sadece eritrosit kenarı boyanınca olunca ise 4 pozitif  hipokromi olarak yorumlanır.

Hipokromik eritrositler hangi durumlarda görülür:

1.Demir eksikliği anemisi varlığında
2.Talasemi durumlarında
3.Kronik hastalıklara bağlı kansızlıklarda
4. Sideroblastik anemi varlığında