Riskli bir durum var midir? Hemolizli kanda LDH yüksekliği var.

40 yasinda erkek hasta ..alt ast değerleri sonrası yapılan tetkiklerde Grade 3 karaciğer yağlanması tespit ediliyor ..kontrol için 6. Ayimizda bugün Dr a gittik USG de Grade 2 ye gerilediği söylendi ast alt değerleri normal...LDH değeri 135-225 referans aralığı ancak değer 280 ..bilinen başka hastalık yok ilaç kullanımı yok sadece gribal belirtiler dolayısıyla tahlil öncesi gün aferin tablet aldı..ağır egzersiz yapmıyor ..LDH ile beraber NEU 40.00-80.00 referans aralığı iken değer %83.7 NLR referans aralığı 0-3.13 iken degerimiz 11.69 ve son olarak LY değeri referans aralığı 20.0-40.0 iken degerimiz %7.1 bunlar dışında referans aralığı dışında herhangi bir değer yok..hangi dr a müracaat etmeliyiz risk nedir teşekkür ediyorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle panik olmanızı gerektiren bir durumumuz yok.İçiniz rahat olsun. LDH yüksekliğinden söz ediyorsunuz. Evet LDH yüksek çıkmış. LDH değeri 280 bu yüksek bir değeri.Ancak tahlilinizdeki bu sonucun yanında Hemolizli şeklinde bir ifade var. İşte bu önemli bir durum. Sonucunuzu hemolizli açıklaması ile birlikte yorumlamak gerekir.
Önce hemolizli kan ne demek ve bu kan tahlil sonuçlarına nasıl etki yapar onu açıklayalım size.

Kan örneğinin hemolizli olması ne anlama gelir?

Hemoliz, kan hücresi elemanlarının seruma ya da plazmaya geçişidir. Bu da bazı tahlillerin değerlendirilmesinde sorun yaratır. Bu hemoliz sizde bir hastalığı belirtmekten çok alınan kan örneği sırasında veya bunun laboratuvara gönderilmesinde teknik bir hata olabildiğini gösterir.
Hemolizli kanda eritrositlerde, plazma ya da serumdan daha yüksek konsantrasyonlarda bulunan bazı maddeler hücre zarındaki hasar nedeni ile dışarı çıkar. Bu durum test sonuçlarında yalancı yüksekliklere neden olur. LDH değeriniz de bu nedenle muhtemelen yüksek çıkmış. Bu nedenle bir daha kan vermeniz ve laboratuvara giden kanın da hemolizli olmaması gerekir.

Bunun için herhangi bir doktora müracat etmenizde gerek yok şu aşamada, ilk olarak bu hemolizli kan örneğinin yanlış sonuç verebileceği göz önünde bulundurularak bir daha kan vermeniz gerekiyor LDH yüksekliği yönünden. Kuvvetle ihtimal ikinci kan örneğiniz hemolizsiz olacağı için LDH değerinizde de düşme olacaktır.

NEU 40.00-80.00 çıkması  gerekirlen çok az miktarda yüksek çıkmış.83.7 olarak bu da tek başına bir hastalık bulgusu değil ve kayda değer bir yükseklik yok. LYM yani lenfosit değeriniz ise düşük çıkmış. 7.1 olarak. Ancak gribal bir durumdan söz ediyorsunuz. Muhtemelen lenfosit değerinizdeki düşüklük ve neu değerinizdeki hafif d eolsa yükseklik buna bağlı. Ancak korkulacak değer değil bunlar ve muhtemelen de geçirilmkte olan gribal duruma bağlı.

Sonuç olarak korkulacak bir durumunuz yok, LDH kontrolü nedeniyle bir kez daha kan vermeniz uygun gözüküyor.

Sağlıklı günler dileriz.