Sperm Testim Nasıl Cıkmış?

Spermiogram sonuç formu Volüm: 4 ml Renk: sarı Ph: 7,4 Viskozite: normal Likefaksiyon: 35 dakika Spermatozoa: 64 x10'6 m lTotal spermatozoa sayısı: 256 x10'6 Motilite (A+B) : %36A (ileri hızlı hareket): % 11B (ileri yavaş hareket) % 25C (yerinde hareket) % 6D (hareketsiz) % 58TPMSS : 92 x10'6Yuvarlak hücre sayısı: 1x10'6 mlVitalite: % 58 canlıNormal sprem: % 1Baş defekti: % 65Boyun defekti: % 23Kuyruk defekti: % 11Baskın baş anomalisi kısa akrozomdur

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonucunuzu inceledim. Sperm test sonucunuz normal değil. Sperm test sonucunuzdaki temel problem normal sperm oranının yok denecek kadar az olması.Beraberinde de canlı hücre çok az ancak  hareketsiz ve anomal hücre çok. Bunlar da üreme fonksiyonlarınıza olumsuz etki yaratabilir. Bu duurmlar varikosel dediğimiz ve testislerdeki toplar damarların şişmesiyle karakterize bir hastalıkta da görülüyor. Tabii başka sebepleri de olabilir.
Size önerimiz bir üroloji doktoruna başvurmanız. Burada size ilave tahlil ve muayeneler yapılmalı ve gerekirse tedavi planlanmalı. Size ilave olarak yapılabilecek tahlillerin başlıcaları ise varikosel araştırması için  skrotal renkli dopler usg, FSH, LH,  Polaktin  ve testosteron  hormaonları testleri ayrıca gerek görülürse  genetik analize de ihtiyaç duyulabilir.
Bu nedenle tercihen bir eğitim araştırma hastanesi ve/veya üniversite hastanesi üroloji bölümüne başvurmanızda yarar var.

Sağlık dolu günler dilerim.