Test sonuçlarım aralarındaki değerler neden oynuyor?

Hocam merhaba tahlil sonuçlarım sizlere yazdığım gıbıdır benım sorum neden aralarındaki değerler bu şekilde oynamakta bir sorun olabılır mı sorun yok ise bu değerlerin aralarında neden bu şekilde farklılıklar oluyor ve son olarak vdrl-rpr değerleri normalde negatif yazdığını hatırlıyorum fakat yaptırdığım testlerde neden değer yazıyor Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler iyi çalışmalar 07 Ocak ayında Anti hıv 0,18 Vdrl-rpr 0,06 Anti hcv 0,063 Hbsag 0,41217 Şubat ayında Anti hıv 0,237 Vdrl-rpr 0,08 Anti hcv 0,073 Hbsag 0,43124 Şubat ayında sağlık ocağında yapılan testım ise Anti hıv 0,271 s/Co Anti hcv 0,073 S/Co Anti hbs 186 IU/L

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınızı tek tek inceledim. Öncelikle hepsi normal yani negatif. Değerlerde oynama olması, çıkan sonuç normal değer aralığında olması kaydıyla hiç sorun yaratmaz. Önemli olan test sonucunun negatif olarak kabul edilen aralıklarda olmasıdır.Örneğin Anti HIV, 7 Ocak tarihinde  0,18 çıkmışki bu normal negatif sonuç sınırları içinde, aynı şekilde . Arkasından 17 Şubatta 0,237 çıkmış, son olarak da 24 Şubat'ta ise 0,271 çıkmış. Her iki test de 1,00 ın altında, yani tamemen negatif olarak kabul edilen test değerleri arasında. Test sonuçlarının değerlendirilmesinde asıl olan test sonucunun normal aralıklar dahilinde olmasıdır. Sizde de tam böyle çıkmış. Zaten hiç bir test, normal aralıklarda olması kaydıyla bire bir aynı sonuçlarda çıkmaz. Sizde olduğu gibi normal değerler içinde olması kaydıyla değerlerde ufak tefek oynamalar normaldir.
Vdrl-rpr değerleri  tahlil sonucunda kantitatif veya kalitatif çıkabilir.Sizde değerler belirtilmiş, onlar da negatif sınırlarında. Sonucu negatif olarak da yazabilirlerdi, değer olarak da . Sonuçta her 2 durumda da sonucunuz negatif yani bir enfeksiyon yok.

Son olarak Anti HBS değeriniz yüksek çıkmış.  Anti hbs 186 IU/L çıkmış  24 Şubat'ta .Bu da gayet iyi. Sizde Hepatit B ye karşı bağışıklık yani koruyuculuk olduğunu gösteriyor bu sonuç.
Bunun 2 sebebi olabilir.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.

2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalığınız bulunmadığını gösterir bu değer sonucunuz, korkulacak bir durum yok.