Wbc degerlerim normalden biraz yüksek çıkıyor ve ezilmiş lenfosit görülmüş.

Merhaba hocam. 26 yaşındayım çalıştığım kurumda genel olarak tarama testleri yapılıyor. 2021 yılından beri wbc degerim hep normalin biraz ustunde çıkıyor. 2021 yılından beri yapılan periferik yayma sonuclarimda sorun yoktu. Hematoloji doktorumuz bir enfeksiyon geçirmiş olabilirsin. Sorun yok dedi ama ezilmis lenfosit beni biraz endiselendirdi. Sizin de yorumunuzu alabilir miyim? Teşekkür ederim. Sonuclarım: Son periferik yayma :-Lokosit sayı ve formül normal. Atipik hücre yok. ancak ezilmis lenfosit goruldu.Eritrositler normokrom normositer.Trombosit sayı ve dağılımı normal. (Diğer 4 periferik yayma sonucumda ezilmis lenfosit yoktu ama diğer soylenenler aynıydı).Wbc değerlerim ise:02.2021 de 11.102.2022 de 11.405.2022 de 12.501.2023 de 13.903.2023 de 11.4(Diğer hemogram degerlerim normal değerler arasında oldugu için onları eklemedim).

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Sonuçlarınızı inceledik. Evet WBC yani lökosit değerlerinizde az da olsa istikrarlı şekilde yükseklik görülüyor.Ama son 2 yılda kayda değer bir artma görülmemesi olumlu bir gösterge.
Zaten periferik yaymada lökosit sayı ve formülünün de normal olduğu belirtiliyor. Formülün normal olması, lökosit türleri olan nötrofil, lenfosit, eosinofil ve basofil gibi elemenların olması gerektiği oranda olduğunu ifade eder.
Kanın diğer şekilli elemanları olan eritrosit ve trombositler de normal olarak değerlendirilmiş son periferik yaymada.
Gelelim sorunlu duruma, belirtiğiniz üzere ezilmiş lenfositler görülmüş.Her ne kadar bu normal olmasa da, biraz önce belirttiğimiz diğer tüm parametrelerin normal bulunması sebebiyle ciddi bir problem veya endişe verici bir durum olmadığını düşünüyoruz.Herhangi bir kan hastalığında  sadece ezilmiş lenfositlerin görülmesini beklemeyiz buna  lökosit de ciddi artış, kansızlık ve kan pulcukları olan trombosit sayıs düşüklük saptanabilir.Sizin lökosit sayınızda ciddi bir artış görülmüyor.
Lenfositlerde ezilme anormal derecede kırılgan lenfositler olarak tanımlanabilir. Bunlara leke hücresi, sepet hücresi adı da verilir.Lökosit formülü öncesi boyalı inceleme aşaması öncesi yayma sırasında aşırı kırılgan lenfositlerde ezilme görüldüğünde bu şekilde bir ifade belirtilir.
Sonuç olarak mevcut sonucunuzla birlikte mümkünse yapılmış boyalı preperatı canlı olarak değerlendirecek bir hematoloji uzmanına ezilmiş olduğu belirtilen lenfositlerin değerlendirilmesi için başvurmanızda yarar olabilir. Ancak şu an için endişe verici bir durum olmadığını mevcut sonuçlarınızla değerlendirebiliriz.