ALFA-FETOPROTEİN (Amniyon Mayi)

Serum AFP düzeyi yüksek çıkan hamilelerde nöral tüp defektlerinin tanısı için kullanılır. Bir tarama testidir ve sonucun negatif çıkması nöral tüp defekti olmadığı anlamına gelmez.
Pozitif sonuçlar asetilkolinesteraz ve feral hemoglobin ölçümü ile doğrulanmalıdır.
Ayrıca bazı benign durumlarda da yanlış yüksek sonuçlar elde edilebilir.


Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Bu Gönderiye 21 Adet Yorum Gelmiş
S****************** :

Ben 18 yaşındayım kan tahlili yaptırdım üre Refens değeri 17-43nSonucu da 14.9 çıktı çok fazla ishale cıkıyorum neden ?


Cevap:

Merhaba, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.

******* ******* :

[...] ise enfeksiyon bulgusudur.Hemoglobin bulunması da taş veya enfeksiyona bağlı olabilir. Üre Testi Ürik [...]


Cevap:

KBY olduğumu iki buçuk ay önce öğrendim. onbeş günde kreatinim 4,25'ten 3,9'a indi. ürem ise 45'ten 48'e yükseldi. bu oynamalar normal mi? hangisi yükselirse, diyalize girme olasılığım artar? yaşım 30.

b************* :

İyi günler ben 16 yasındayım diyetisyen icin kan tahlili yaptırdım sonuckarını aldım ve 50 kiloyum. Refans aralığı
Kan üre azotu:18.69. 5-.17.94
Kreatinin:0.83. 0.51-0.95
Çıktı bu normal midir?


Cevap:

Çok hafif bir yükseklik var.Kayda değer olduğunu düşünmüyoruz.Bol su tüketin.Bir kaç hafta sonra testi tekrarlatın.Değerde düşme olmaz ise dahiliye bölümüne başvurabilirsiniz.

y****** :

Merhaba, ben düzenli olarak yasmin kullanıyorum tam olrak aynı saatte alıyorum hiç aksatmadım. sadece bir defalığına aferin kullandım. Aferin'i kullanmam ilacın etkisini azaltır mı? Ancak İlacı kullanmama rağmen eşim dışarıya boşalıyor yine de hamilelik riski var mı?


Cevap:

Hayır ilacın etkisini azaltmaz..

g*********** :

Merhaba yaşım 16 benim kan testimde üre değerim 17-43 normal değeri iken 12 sonucu çıktı sizce problem var mı?


Cevap:

Hayır, sorun yoktur..

a*********** :

Benim kardeşim 7 yaşında kandaki üre miktarı fazla çıktı neden olabilir sebepleri ve nedenleri nelerdir ama ateşi çok yüksek sadece ateş düşürü verdiğimizde iniyor biraz ama hep doktara gittik 1 hafta yattı


Cevap:

Enfeksiyon nedeni ile olabilir, tedavisi bittikten sonra yeniden değerlendirilmelidir..

e***** :

Merhabalar hocam ; Benim üre referans 44 iken yüksek olarak 55 çıktı. Kretinin 0.57 ile 1.11 referansındayken normal 1 çıktı idrarımda ise protein +1 lökosit ise düşük çıktı.. Kaşınma şikayetlerim vardı bunu tetkik ettiriyordum. Kronik böbrek yetmezliği olabilir mi bu sonuçlara göre ?


Cevap:

Bu değerleriniz kronik böbrek yetmezliğini göstermiyor, ancak nefroloji uzmanına gitmenizi ve muayene olmanızı öneririz..

b*********** :

merhaba hocam 20 yaşındayım vücut geliştirme sporuyla uğraşıyorum beslenmem çoğunlukla protein ağırlıklı 1.88 boyunda 81 kiloyum tahlil sonuçlarında bun değerim 22 çıktı referans aralığı 7-21 olması gerekiyormuş benim durumumda bir sorun yaratırmı görüşünüzü merak ediyorum şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Bun değerinde ciddi. Bir yükseklik yok ama diğer tahlil sonuçlarını da görmek gerekir

o**************** :

Hocam bi cevap lutfen ilk mesajimin ustunden tam bir ay gecti


Cevap:

Sorunuz cevaplanmış, aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/sporla-ugrasiyorum-ure-azotum-ve-kreatin-degerlerim-yuksek-cikiyor

e****** :

31 Temmuz 2012 tarihinde kapılan kan tahlilimde;
Ürik Asit 8,6 ref : 3,6-7,7
Kan üre Azotu 66 13-43
Kreatinin 1,40 0,5-1,4
Hb1A1c 6,2 4-6,4
Görülmektedir. Diğer bütün kan tahlil sonuçları normal sınırlar içindedir. 2002 sılında safra kesem alındı, 2003 yılında by-pass oldum 5 damarım değiştirildi. 2009 Aralık ayında mesane tümörü alındı. 2010 yılı boyunca tedavi oldum ve yapılan sistoskopilerde kötü huylu tümöre rastlanmadığı anlaşıldı. Halen her yıl kontrol amaçlı sistoskopi oluyorum. Yüksek görünen ürik asit ve üre azotu için benim yapmam gerekenlerin neler olduğu konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılarımla


Cevap:

Diyet yapmanız gerekebilir, bol su için.Bir dahiliye ve/veya nefroloji uzmanına danışın

3******* :

merhabalar, benim babam 58 yasında semt polikliniğinde kan tahlili yaptırdık ve BUN DEGERİ: 22 cıktı REF.ARALIĞI: 7-21 iken, DR. bey dahiliye göstermemizi söyledi,
Kreatinin ise: 1 cıktı REF.ARALIĞI: 0.5- 1.2 kasım ayında yaptırdıgımız diğer KAN testindede

ÜRE: 48 degerinde cıktı Normal DEĞ: 17-43 olması gerekirken
Kreatinin : 1.3 çıktı.Normal DEĞ: 0.8-1.4 olması gerekirken bu degerlerin kısa aralıklarla bu sekilde cıkması normalmidir birde risk teşkil eden bir durum mu vardır acaba panikledim açıkladım.

Şimdiden Teşekkür Ederim..


Cevap:

Kreatin ve üre değerlerinin yüksek çıkması böbreklerde bir fonksiyon bozukluğu olabileceğini gösterir.

******* ******* :

67 yaşındaki annemin Kan Üre Azotu ( BUN ) değeri 44 çıktı. Tahlilde normal değeri 17-43 yazıyor. Önemli bir durum söz konusu mudur?


Cevap:

Tek başına BUN üst sınırda çıkması ile çok anlamlı değil. Böbrek fonksiyonları açısından kreatinin gibi diğer testlerle birlikte değerlendirilmesi gereklidir.

******* ******* :

5 aylık hamileyim. kan tahlilimde üre 6.6 çıktı yani düşük 10-50 arası olması gerekiyor.ne yapmalıyım?
teşekkür ederm..


Cevap:

Üre yüksekliği klinik olarak anlamlıdır.Düşüklüğünün ise fazla bir klinik anlamı yoktur.Yine de gebeliğinizi takip eden doktora danışabilirsiniz

******* ******* :

Merhaba doktor bey ;
Benim annem CA hastası ( Meme Kanseri ) 2 Gögsünü birden aldılar.2.yılın içerisindeyiz. Annemin yaşı 79 . Dün doktor kan tahlili istedi bugün sonuçlarını aldık ÜRE : 71 mg / dl referans aralığı 15- 45 mg / dl KREATININ : 1,6 mg / dl referans aralığı 0,6-1,1 mg / dl Bu sonuçlara göre durum nedir ve bugün itibari ile annemde denge kaybı ve yüksek ateş mevcut.Şimdiden Teşekkür ederim..


Cevap:

Üre ve kreatin değerleri yüksek annenizin, böbrek yetmezliği bulgusu olarak değerlendirilebilir.

******* ******* :

merhaba doktor bey benim babam 18 nisan günü kalça protezi ameliyatı oldu ayrıca uzun süreli tansiyon hastası ve astım bronşiti var fakat ameliyattan sonraki gün öglen saatlerinde kan verildikten sonra istem dışı hareketlerde bulundu ve kaşıntısı oldu gözlerini açamıyordu üre seviyeside 140 çıktı sonda takıldı ve bol bol su içirdik 1buçuk litereye yakın idrar yaptı acaba düzelir mi? ameliyattan sonra normal midir? kalıcı bir problem yaratır mı? şimdiden teşekkürler

******* ******* :

selam..babam 71 yaşında ve şeker hastası. 24 saatlik idrar tahlilinde üre 740 ve ürik asit 30 çıktı.anlayamadık.24 saatlik olduğu için mi bu kadar yüksek çıktı yoksa başka bi durum mu var?


Cevap:

Bu kadar yüksek çıkması çok da olağan değil.Bir daha tekrarlatmakta fayda var testi

******* ******* :

SGPT(ALT) * 13 U/L 14 - 54
Üre * 11 mg/dL 17 - 43

Ürenin düşük olduğu durumlarda ne gibi sonuçlar oluşur. Bilgilendirirseniz sevinirim.


Cevap:

Üre düşüklüğü genelde bir sorun yaratmaz...

******* ******* :

çocuklarımda rezesif polikistik böbrek ve konjental hepatit fibrosiz var küçük oğlumda üre 63 cıktı ne yapmalıyım
yardım lütfen


Cevap:

Çocuk nefrolojisi ve gastroenterolojisine başvurmanız gerekli. Ömür boyu sürecek bir süreç olacağı için düzenli bir tedavi ve takip programına girmelisiniz

******* ******* :

merhaba

üre testi nasıl yapılır.idrar ile mi kan ile mi.?


Cevap:

Üre nitrojeni,yani BUN testi kanda yapılır.

******* ******* :

Merhaba,

Annem felç geçirdi ve 1 ay hastanede yatmak durumunda kaldı yaptığımız testte yalnızca üre ve ürik asit yüksek görünüyor.
Üre:81
Ürik asit:9,3

Bu değerler neyi ifade eder?


Cevap:

Üre yüksekliği genel olarak böbrek çalışmasındaki bozukluğun habercisi,ürik asit de gut hastalığında yüksek çıkan değerlerden biri.

******* ******* :

üre15mg dl . 54yaşında romatoid artrit hastasıyım.Allerjim var. baso0,3 ba3,5 mono2,7 eo7,6 kolesterol 294 trigliserit 217, hdl kolesterol 39,LDL 212 , demir bağlama kapasitesi 428.Sonuçlarını öğrenebilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor


Cevap:

Trigliserit ve kolesterol değerleriniz yüksek.Eosinofil testinin yüksek çıkması allerjik bir yapınız olduğunu destekliyor.Demir bağlama kapasiteniz kabul edilebilir sınırda gözüküyor.Kolesterol ve trigliserit yüksekliği için bir diyetisyenden diyet programı ve düzenli egzersiz öneririm öncelikle.Allerjik yapınız için gerekirse allerji testleri yaptırabilirsiniz.

?