İKİLİ TEST

Gebelikte kullanılan birinci trimester tarama testidir.
Bu testin durumuna göre fetusün durumu ve gebeliğin seyri hakkında bilgi sahibi olunur.

Kadın doğum doktorlarınca başta riskli gebelikler olmak üzere sıklıkla doğum öncesi istenen tahlillerden biridir.

Bu teste dair sorulmuş soru ve cevapları aşağıdaki yorumlarda görebilirsiniz.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Bu Gönderiye 20 Adet Yorum Gelmiş
S******************** :

Merhaba. nOglum 1 yaşında. Dogdundan berli çok kötü ishal oluyor doktorlar Süt ve Süt ürünlerine karjı alerjik dediler. Ama 2 hafta önce baya kötü oldu gastoenteroloji ye gitik tahlil yapıldı ve doktor dedi ki oglunda alerji yok hiö olmamış olsaymış deyerler yüksek olucakmış hem sevindim hem de çok korkuyorum. nIG E total- 1.70 IU/mlnIG A - 0.36 g/LnTTG-ıg A <0.1 U/ml alerji var mı yokmu Lütfen bir bakarmısınız teşekürler.

M************ :

Merhaba, Yaşım 31 vücudumda bazı yaralar çıktı ve cildiye doktoruna gittim, madalyon hastalığı var dedi ve bazı ilaçlar verdi. Buna bağlı olarak IgE testi 1346 çıktı. sebebi nedir acaba?


Cevap:

 IgE test alerjik durumlarda yüksek çıkabilir. Doktorunuz bu test sonucunu hastalığınızın ayırıcı tanısında değerlendirecektir.

İ********** :

Benim IgE degerim1480 buna baglı olarak alerjik durumların var bunun çözümü nasıldır. Bu konuda beni bilgilendirebilir isiniz. Teşekkür ederim


Cevap:

Doktorunuz bu tönde ilave alerji testleri isteyebilir.Buna göre de tedavinizi planlayabilir.

M*********** :

Merhaba, her zaman ictigim novalgini 2 hafta once tekrar ictim ve ertesi gun gidiklanmali bir oksurukle karsilastim.yarim saat surdu gecti.4 gun oncr tekrar ictim novalgini ertesi gun yine ayni oksuruk geldi ve gecmedi doktora gittim total ige 0-100 arasinda olmasi gerekirken 202 cikti.ertesi gun solunum gucluguyke acilde kortizon yapildi.ondan sonraki gunde yine apar topar acile.kaldiirildim.gogus doktoru muayene etti solunum testi yaptilar ciger filmi cekildi her sey normal.total ige 200 i sani bu tarz allerjik soklara sokarmi.suanda burnum tikali atesim var.beni psikiyatriste yonlendirdiler xanax verdiler. Durumla ilgili hic net bir sey ogrenemiyorum kimseden


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.Psikiyatri konsültasyonu sonrası durumunuz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunacaktır.

B************* :

MerhabannKol ve bacaktaki kaşıntıdan dolayı cildiyeye basvurdum kasıntı genellikle akşamları cok oluyordu. Doktorum kan tahlili istedi yaptırdım total ıge:(H) 914.0 IU/LnReferans ağırlığı:165.0nYüksek dedi ilaç yazdı bir ay içinde birdaha bakacağız dedi yardımcı olurmusunuz detaylı hiç bir bilgi soylemedi neden olur falan diye nTeşekkürler.


Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun.Genellikle alerjik durumlarda Ig E yüksek çıkar.Doktorunuz da bu yönde sizi bilgilendirmiş.Gerek görülürse ilave tahliller de istenebilir önümüzdekisüreçte.

s*************** :

iyi günler ben 32 yaşındayım göz altlarımda torbalan vardır cildiye uzmanı total ıge testi yaptırdı değeri 59,6 çıktı sizce durum nedir beni aydınlatırsanız sevinirim


Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


b******* :

OОžLUM 28 AYLIK IGE <60 DEОžERİ 133,3 H ÇIKTI KAN SAYIMINDA LENFOSIT 1,44 L 3-10,5 NÖTROFİL 70,01 H 25-65 DOKTOR ALEJİ VAR DEDİ.aFERİN ޞžURUP VERDİ İÇİRDİKTEN SONRA ÖKSÜRÜK YOKTU.öKSRK BURUN AKINTISI VE YÜZÜNDE KIZARIKLAR ÇIKTI ALERJİSİ ÇOK MU YÜKSEK İLACLARA MI ALERJİSİ VAR ACABA NASIL ÖОžRENEBİLİRİM.


Cevap:

İlaçtan sonra şikayetleri arttı ise doktorunuza başvurmanız gereklidir, allerrjinin ilaçlara bağlı olup olmadığını öğrenmek için başka testler yapılması gereklidir..

t************** :

Merhaba

Benim kan tahlilimde total lg E Serum 0-100 arasında olması gerekirken 834,4 çıktı ciddi bi durum mudur acaba tedavi olmam gerekir mi ?


Cevap:

Testi yaptırma nedeninizi belirtmemiş olmanıza rağmen enfeksiyonlar ve allerjik reaksiyonlarda seviyesi yükselir..

g************ :

ige degerim 5.0 IU/ML çıktı normal değerdemi?


Cevap:

Normal Değer: 0-1 yaş 0-65 IU/L 2-12 yaş 0-150 IU/L 13-15 yaş 1-200 IU-L >15 yaş 1-100 IU/L Kullanımı: Allerjik hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır. Allerjik hastalıklar, parazit enfestasyonları, bronkopulmoner aspergillosis, astma, hiperimmünglobulin E sendromu ve Wiskott-Aldrich sendromunda serum IgE düzeyi artarken, bazı neoplazmalar, ataksi telenjiektazi ve bazı agamaglobulinemilerde IgE düzeyi düşer.

R*********** :

Slm bugün tahlil sonuçlarını aldım doktordan hoRmonlar testleri kısmında
Total IgE 141 IU/mL 0-87 sizce bu normalmidir yaşım 27 cinsiyetim erkek yaşıma göre normal değer kaç olması gerekiyor bilginize şimdiden tşk ederim


Cevap:

Normal Değer: 0-1 yaş 0-65 IU/L 2-12 yaş 0-150 IU/L 13-15 yaş 1-200 IU-L >15 yaş 1-100 IU/L Kullanımı: Allerjik hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılır. Allerjik hastalıklar, parazit enfestasyonları, bronkopulmoner aspergillosis, astma, hiperimmünglobulin E sendromu ve Wiskott-Aldrich sendromunda serum IgE düzeyi artarken, bazı neoplazmalar, ataksi telenjiektazi ve bazı agamaglobulinemilerde IgE düzeyi düşer.

e****** :

Merhabalar Hipertroidi tedavisi görmekteyim, vücudumda ürtiker benzeri kızarıklıklar çıktı. Genel olarak ağrı kesici allerjim var. Gittiğim dermatolog hipertirodi ilacımın allerji yapmış olabileceğini söyledi ve test verdi. Çıkan sonuç normalin üzerinde IgE, total 962 sizce durumum nedir?


Cevap:

Değeriniz yüksek çıkmış bu da alerjik bir durumunuz olabileceğini gösterir

b********* :

Doktor Bey Merhaba ; Benim testlerimde dikkatımı çeken ve yüksek çıkan 2 testtim olmuş yorumlarsanız ve beni yönlendirirseniz sevinirm

EOS%(Eozinofil yüzdesi) [H] 7,5 % 0,0 - 5,0

Total IgE [H] 240 IU/mL 0 - 100


Cevap:

Eozinofil ve total IgE yüksekliği alerjik durumunuz olduğunu gösterir.

b***** :

19 yaşında bayanım yıllardır cildimde sürekli kaşıntı ve kaşıntı sonucu iyileşmeyen yaralar meydana geliyor. doktorum total lge kan testimin normal değerler: 0 - 300 iken bende 3000 olduğunu söyledi. il değişikliği yaptığım için teşekküllü bir doktora başvuramadım durumum hala aynı ne yapmalıyım?


Cevap:

IG E yüksekliği alerjik bünyeli kişilerde olabilir. Bu durumda ilave alerji testlerine de gerek olabilir.Tercihen bir üniversite hastanesine başvurunuz

y********* :

kaşıntı ve kızarıklık şikayetiyle doktora gittim prick testinde hemen hemen herşeye karşı alerjim çıktı ancak total ige seviyesi 65,3 çıktı referans değerleri 0-87 bu da benim kafamı karıştırdı. başka bir cildiye uzmanına gittiğimde ise dermagrafizm hastalığım olduğu ve prick testinin yanıltıcı olabileceğini söyledi. total ige seviyesine göre alerjim olabilirmi çünkü kızarık ve kaşıntılar geçmedi.


Cevap:

Total IGE testiniz normal,ancak doktorunuz gerek görürse ilave alerji testleri isteyebilir

******* ******* :

23 aylık oğlumda ıge 17.1 çıktı normalmi


Cevap:

http://tahlil.com/tahlillerinizi-sorarken-referans-degerleri-normal-degerleri-mutlaka-yazmalisiniz/

******* ******* :

ige 336 pdw 20.2 mch 32.3 plt100 p-lcr 48.3 ne yapmam gerekiyor


Cevap:

IG E yüksekliği alerjik bir yapınız olabileceğini gösteriyor.PLT değeriniz ise düşük.Bir hematoloji uzmanına danışmakta yarar var

******* ******* :

merhaba benim yeğenim 2 buçuk yaşında ıgE sonucu 316 çıktı endişe edilecek bir durum varmı yeğenimin ağız cevresinde kızarıklık ve çatlamalar oluyor ve sürekli kaşıyor sizden ricam beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER


Cevap:

IG E değeri yüksek çıkmış.Alerjik bir yapısı olabilir.Bir çocuk alerjisiuzmanına gitmeniz en doğru olan

******* ******* :

benim kızım 2 yaşında IgE 113.80 IgA 0.98 IgG 12.12 IgM 1.77 kızımın anemisi var degerler normalmi lütfen yorum yaparmsınız


Cevap:

Ig M ve Ig A düzeyleri düşük kızınızın.Ig E ise normal.Düşüklüklerin nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmas olabilir kızınızın

******* ******* :

9 yaşındaki oglumun sonucu 19.5 çıktı normalmi


Cevap:

Çocuğunuzun yaş grubuna göre 150 ve altı IG E değerleri normal, yani sonucunuzda problem yok

******* ******* :

sitenizdeki yararli bilgiler icin tesekkürler.
Merhaba
Benim kan testim sonucunda IgE 1155 cikti bu durumda ne yapmam gerekiyor. Bilgi verebilirseniz sevinirim .
Simdiden tesekkürler.
Not. 49 yasindayim


Cevap:

IG E düzeyiniz yüksek çıkmış. Alerjik bünyeniz olabilir,alerjik kökenli astım veya paraziter bir enfeksiyonunuz da olabilir.Bu konuda doktorunuz tanıyı koyacaktır.

?