A-Z Filtre

İMMÜNGLOBULİN ELEKTROFOREZİ


Bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların araştırılmasında kullanılır.Diğer adı da mmünofiksasyon Elektroforezi'dir.


Bu Gönderiye 45 Adet Yorum Gelmiş
r************* :

MERHABA İYİ GÜNLER.BENİM KIZIMIN İDRAR KÜLTÜRÜ SONUCU 1000000 KOLONİ VAR DİYE GÖZÜKÜYOR.YALNIZ İDRAR KÜLTÜRÜ VERİRKEN HASTANEDEN İDRAR KABI ALDIM VE EVE GÖTÜRDÜM.KIZIMIN İDRARINI EVDE YAPTIRDIK.DAHA SONRA HASTANEYE GETİRENE KADAR 25 DK FALAN GECTİ.TABİ BEN HASTANEYE GETİRİRKEN İDRAR KABINI KOŞA KOŞA NERDEYSE GETİRİYORDUM.VE İDRAR KABI SALLANDI GALİBA BİRAZ ETRAFINA DA TAŞIRDI ÇALKALANDI HERHALDE.AMA TAM EMİN DEGİLİM YAN,İ SONUCU 1000000 ÇIKTI.AMA KIZIMIN ATEŞİ YOK HERHANGİ BİR SIKINTI GÖZÜKMÜYOR.AMA ÖZELLİKLE SU İÇERKEN VEY ASULU ŞEYLER SIK SIK İDRARA ÇIKIYOR YANİ NE YAPACAGIMI ŞAŞIRDIM.İDRAR KÜLTÜRÜ TEMİZ ÇIKSA MİKSİO ÇEKİLECEK.NE ÖNERİRSİNİZ TEKRAR İDRAR VERELİM Mİ


Cevap:

İdrar kültürü idrar yolu enfeksiyonlarında son derece güvenilir bir tanı yöntemidir 
Ancak, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.

m************* :

CEFUROXİME Dirençlin Nitrofurantoin Dirençlin Ampisilin Dirençlin GENTAMİCİN Duyarlın Amoksisilin+Klavulinik asit Duyarlı (bebegim daha 2 aylık kız ve idrar kültürü sonuclarında bunlar yazıyor ne demek acıklayabılrmsnz


Cevap:

İdrar yollarında enfeksiyon bulgusu var kızınızın.
Dirençli olan antibiyotikler tedavid ekullanılmaz.Duyarlı olan antibiyotiklerden ise doktorunuz uygun olanı tedavid eseçecektir.

c*********** :

24 haftalık hamileyim. idrar tahlilim sonucunda staphycococcus epidermidis üredi. tabi gunumuz şartlarında eldivenle flan tahliş verdim. sizce antibiyotik tedavisine başlanmalı mı?


Cevap:

Staphycococcus epidermidis cilt florasında bulunan bir bakteridir.Patojen yani hastalık yapıcı değildir.Dokttorunuz önermedikçe antibiyotik tedavisine gerek bulunmamaktadır.

G********* :

Merhaba 4 ay 20 günlük oğlum var idrar tahlilinde Escherichia coli üredi Koloni sayımı 100.000 yazıyor daha doktora göstermedik bu nedemek herhangi bir sıkıntısı varmıdır


Cevap:

İdrra yollarında enfeksiyon var anlamına geliyor.Etken de  Escherichia coli  bakterisi. Antibiyotik tedavisi alması gerekiyor.

Y**** :

Merhaba 1 yaşında oğlumun ateşi 2 gün boyunca 37.5 derece civarında idi. Daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdiği için nefroloji doktorumuz benzer durum olabileceğini ve yine idrar kültüru yaptırmanızı söyledi. Sonuçta ise Aerobik Kültür : Escherichia coli Koloni Sayısı: 100000 cfu/mL cikti. Sonuç çıkana kadar çocuğun ateşi ve genel durumu düzeldi. Şimdi keyfi yerinde. Ateşi yok. Bu durumda ne yapmamız gerek?


Cevap:

Escherichia coli Koloni Sayısı: 100000 cfu/mL normal bir durum değil.İdrar yollarında enfeksiyon bulgusu.Antibiyotik tedavisi alması gerekiyor oğlunuzun.

D*********** :

13 haftalık gebeyimnIdrar tahlili sonucunBoyasız mikroskobik inceleme: bakteri hücresi görüldünKontaminasyon üreme düzeyi: 1000 koloni/mlnYorumlayabilir misiniz? Teşekkürler


Cevap:

Mikroskopide bakteri hücresi görüldüğünde uygun şartlarda yapılan ve değerlendirilen idrar kültürü testi enfeksiyon varlığı yönünden bilgi verecektir.

A******************** :

Idrar kültürün100000 cfu/ml ENTEROCOCCUS SPP. üredi nNe demek acaba ?


Cevap:

Idrar kültüründe 100000 cfu/ml ENTEROCOCCUS SPP. üremiş.ENTEROCOCCUS SPP. bir bakteri çeşididir.İdrar yollarında enfeksiyon olduğunu gösterir.Bu yönde doktorunuz antibiyotik tedavisi başlayacaktır.

n************ :

İdrar kültürü testinde karışık kontaminasyon nedir?


Cevap:

Kültürde birden çok bakteri üremiş anlamına geliyor.

Bu da idrar numunesi verirken bulaş olması nedeniyle olabilir.
İdrar kültürü tahlili bu nedenle yenilenmelidir.
Doktorunuz yeniden tahlil isteyecektir.

h*************** :

Mrb hocam 20yasindayim idrar tahlili sonuclarim
Sg:1020
Ph:8
Leu:+++
Ery:neg
glu:norm
pro:neg
Bil:neg
ubg:norm
Ket:neg
Nit:neg
wbc:60,8
rcb:3,2
Ec:0,6
Cast:0,6
Bact:18,7


Cevap:

İdrar tahlilinde lökosit  diğer adıyla da WBC ve Bact(bakteri) görülmesi  idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini akla getiriyor.
Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu bakımından bilgi vermesi amacıyla  idrar kültürü tahlili yol gösterici olacaktır.
İdrar kültürü pratik, kolay ve güvenilir bir tahlil türüdür.Ancak nedendir bilinmez  meslektaşlarımızın  çoğunluğu bu testi pek istemiyorlar hastalarından.

Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için idrar kültürü testi yapılması bu durumda uygun olacaktır.
İdrar kültürü testine dair daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız...

s************* :

Ben 5 aydir evliyim regli dönemim 10 gün önce bitti bende bittigi günden itibaren cinsel ilişkide bulundum şimdi midem bulaniyor belirtiler var acaba gebelik testi yapsam sonuç alabilirmiyim


Cevap:

Gebelik testinin yapılması için en önemli kural beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.Beklenen adet tarihinde gecikme olmadan gebelik testi, doktorunuz önermedikçe yapılmamalıdır.

Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiği ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.


m****** :

Kiz arkadasimla adet doneminden sonra birlikte 1den fazla birlikte olduk peceteye bosaldim ama zevk sularimiz karismis olabilir.. Kiz arkadasm 24unde adet olup 29unda bitti ve bugun basim donuyor gozum karariyor dedi tansiyonu dusuktu ve bugun test yaptk negatif cikti hamile olma riski nedir


Cevap:

Adet sonrasında tahlilin yanılma olasılığı çok azdır. Yine de içiniz rahat etmediyse kan tahlili yaptırabilirsiniz.

k*********** :

mrb ben iliski falan yasamdm nisanlim kendi kendine bosalirkn elime cok az sperm bulasti islak mendille sildim.Sonra 45 dk snra eve geldm unutup elimi vajinama surdum.Sonra regl oldum.Bu olaydn 50 gun snra karindan ultrasona girdim gebelik olsa gorurmuydu.Bugunde 2.reglimi oldum lutfen cvplarmisinz


Cevap:

Spermin elle taşınması ve bu şekilde hamile kalma olasılığı yok denecek düzeydedir.Üzerine iki kez regl olmanız ve ultrasonda herhangi bir kese görünmemesi hamile olmadığınızı kanıtlayan unsurlardır. İçiniz rahat olsun.

d******* :

merhaba 6 yasındaki erkek idrarı degerleri makroskobi sarı berrak lökosit negatif nitrit negatif protein negatif kan negatif ürobilinojen negatif ph 6.0 dansite 1020 keton pozitif bilirubin negatif glukoz negatif eritrosit 2-3 lökosit 2-3 epitel hücresi 12-15 bir sorun var mı cevaplarsanız sevinirim


Cevap:

Sorun görünmüyor..

m*********** :

iyi günler.3.5 yaşında kız.idrarında kan olduğu.yapılan 3 gün üst üste yapılan idrar tahlillerinin sonucunda 1.sonuç: 2-3 basil/100 alan pozitif.2.sonuç:negatif.3.sonuç:1-2 basil 300 alan şüpheli pozitif örnek tekrarı kültür ve ileri doğrulama önerilir. bu ne demek?veremden şüphelendiler.? tşkkrler


Cevap:

Sonuçlarında tam anlamı ile karar verilememiş ve tetkikin tekrarı istenmektedir..

b************* :

Iyi günler ben bayanım 23 yaşındayım idrar yolumda iltihap çıktı ama birşey aklıma takıldı sperm 0 her sahada diyor ne anlama geldiğini anlamadım söyleyebilir misiniz ?


Cevap:

İlişki sonrası idrar verdiyseniz sperm görülebilir tahlilde, bunun dışında hiç bir anlamı yok tahlil sonucunuzda sperm olup olmadığının

b*********** :

hocam urolga gitim herpes dedi acaba hiv bulasi da olmusmudur korkuyorum ne yapmam lazim lütfen cevabinizi bekliyorum tesekür ederim


Cevap:

HIV korkusu psikolojinizi oldukça bozmuş.Günümüzde bu durum artık psikiatrik bir sorun olarak kabul ediliyor.Bu korkuyu yaşayan bir çok okurumuz var sizin gibi, aşağıda bu durumda bulunan ziyaretçilerimiz için yazdığımız yazımızı okumanızı öneriyoruz.


http://tahlil.com/hiv-korkusu-hiv-fobisi-ve-aids-korkusu-nedir


t************ :

İdrar kültürü yaptırdım .sonuçlarda  üreyen bakteri : providencia stuartii üredi materyal : idrar

koloni : 100.000 CFU/ml  ne yapmam gerekiyor .ne anlama geliyor?


Cevap:

İdrarınızda providencia stuartii isimli bakteri üremiş.Enfeksiyon var idrar yollarınızda buna uygun antibiyotik tedavisi görmelisiniz.

s********* :

Lökosit Strip        +++            Negatif            

Eritrosit Strip        +            Negatif            

Keton        +            NEGATİF            

Nitrit        Negatif            NEGATİF            

Lökosit        29    HPF        0-5            

Eritrosit        6    HPF        0-5            

Yassı Epitel Hücreleri        7            0-4            

sonuclarım bu sekılde ne yapmam gerekıı sımdıden tesekkuurlsr.


Cevap:

İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz, idrar kültürü yaptırmanızda fayda var. Sonucuna göre ilaç kullanmanız gerekebilir.

c*************** :

ilk idrar tahlil yaptırdıgmda sonucunda bol eritrosit ve bol lökosit görldü idrar kültüründe üreme çıkmadı ama bir ay sonra şikayetlrim tekrarladı yine gittim kan testi temiz çıktı kültürde yine üreme gözukmedi ama tam idrarda 2-3 eritrosit nadir lökosit ve 7-8 epitel hücre gözuktu yardımcı olurmsnz


Cevap:

Bu durumda ultrason, film gibi bazı ilave tahlillere ihtiyaç olabilir.Üroloji bölümünde muayenelerinizi sürdürün, genital sistemi ilgilendiren bir enfeksiyonunuz da olabilir.

a******* :

iyi gunler sorum idrard tahlili pH 5,8- Lokosit 147500/ml- hemati 9300 /ml- epitel hucre bol- yorumlarsaniz sevinirim tesekkurler


Cevap:

idrarda lökosit görülmesi enfeksiyon ihtimalini ortaya koyar.idrar kğltürü yapılması detaylı bilgi verecektir.

m******** :

mrb yaş 30 idrarda kan sık ve az idrar yapma ve yanma şikayetiyle gittim sonuçları renk:koyu sarı.görünüm:L,TRB.glukoz-idr:negatif.Protein-idr:eser.biluribin:negatif.PH:5.dansite:1,028.keton:negatif.nitrit:pozitif.: lokosit-idr:pozitif..Hemoglobin-idr:pozitif...yorumlarsanız çok sevinirim şimdiden tşkkrler.


Cevap:

İdrar yollarınızda enfeksiyon olabilir, taş ihtimali de var.Ultrason ve idrar kültürü detaylıu bilgi verecektir.

m******* :

kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girdikten 3 gün sonra idrar kültür testi yaptırdı sizce bu testte sperm gözükürmü?


Cevap:

Değil 3 gün, ilişkiden 10 dakika sonra yapılan idrar kültürü testinde bile sperm görülmez.

g******** :

renk:sarı
tortu:berrak
dansite:1,026
albumin:negatif
glikoz:ngtf:
bilirubinler:negatif
ürobilinojen:normal
ph:5,5
lokosit(esteraz):negatif
keton:negatif
eritrosit:+
nitrit:negatif
eritrosit(mikroskop): 1/HPF
lokosit(mikroskop): 1/HPF
yassı epitel hücreleri:1/HPF
sol boşuğumda ağrı sebebiyle doktora gittim idrar tahlilim bu şekilde çıktı bu değerler yumurtalık kistinin habercisi olabilirmi ?tesekkürler


Cevap:

İdrar tahliliniz normal olarak kabul edilbilir.Sonuçların ise yumurtalık kistiyle bir ilişkisi bulunmuyor

l******** :

Merhaba;
İdrar Tetkiki:
1- Renk -> Renksiz
2- Görünüm -> Bulanık
3- Dansite -> 1024
4- Ph -> 6.0
5- Glukoz -> Normal
6- Protein -> 100mg/dL
7- Bilirubin -> Negatif
8- Ürobilojen -> 2mg/dL
9- Keton -> Eser
10- Nitrit -> Negatif
11- İdrar Mikroskobisi -> --
12- Eritrosit -> 780
13- Lökosit -> 463
14- Lokosit Kümesi -> 5/Her_Sahada


Cevap:

İdrar tahlilinde lökosit ve eritsositin birlikte çıkması, ilk akla idrar yolu enfeksiyonunu getirir.İdrar kültürü de yapılması, enfeksiyon yönünden daha açıklayıcı bilgi verecektir.

Bilgi Yok :

merhaba.kızımıda aşırı derecde iştahsızlık olması sebebiyle kültür yaptırdık.sonuçları şöyle
koloni sayısı 100 000 cfu ml
arob kültür.e coli üredi
çoksayıda lökosit üremesive çoksayıda gram negatif çomak görüldü.
yorumlarsanız sevinirim

Bilgi Yok :

merhaba idrar tahlil sonuçlarımı yorumlayabilirseniz çok memnun olurum.

İdrar Mükroskobi bol eritrosit 10-15 lökosit

idrar tetkiki (sitrip ile)

dansite 1,020
ph 7,0
lokosit 3+> = Ca500 Leu/uL
Eritrosit 3+>=Ca200 Ery/uL
Bilirubin Neg
Protein 2+ 1,0 g/L
Glukoz Neg
Keton Neg
Nitrit Neg
Urobilinojen Normal 3,4 umol/L


Cevap:

İdrar tahlilinde bol ertirosit ve 10-15 lökosit görülmesi idrar yollarında bir enfeksiyonu akla getiriyor.İdrar kültürü testi fikir verecektir.Doktorunuz gerekirse film ve ultrason da isteyebilir.

Bilgi Yok :

merhaba kızımın idrar kültürü sonucunu yorumlarsanız memnun olurum 3 haftalık daha 2 . kultur sonucu sefozan kullandık ıgne bıttıkten 2 gun sonra tekrarlandı tahlıl.
DİREKT MİKROSKOBİ
nadir lökosit, 2-3 epitel hücresi.maya türü mantar sporları ve bol bakteri görüldü.
BOYALI MİKROSKOBİ
1-2 pnl.gram(-)basiller görüldü.
İDRAR KÜLTÜRÜ
koloni 100000/ml


Cevap:

Sonuçtan fazla bir şey anlaşılmıyor.Üreyen mikroptan söz edilmemiş.Bence tahlili bir daha inceleyip bize yazın

Bilgi Yok :

hocam merhabalar benim size sorum 2,5 yaşında kızım var idrar tahlilini ve kültürünü yaptırdık.idrarda 1-2 eritrosit ve 2-3 lökosit görüldü.kültüründe ise milimetre küpte 60 lökosit ve 10 epitel hücresi görüldü.bu sayılar çok yüksek mi?vsug yaptırmamız gerekiyor mu?


Cevap:

Kültür sonucunuz çok anlamşı değil.Bir üreme olduğu belirtilmemiş.Ciddi bir problem yok yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla

Bilgi Yok :

selamlar, eşim 24 saatlik idrar topladsı ve sonucu söyle

24 saatlik mikroalbium H72

kreteanin idrar 43.32 olarak yaziyor bu ne anlama gelmektedir

kortizonlu haplar kullanıyor prednol folbiol trexan plakoin calsium hapları kullanıyor yardımcı olursanız sevinirim.

iltihaplı romatizma çıktı eklem romatizmasıymış o yüzdn bu ilaçları kukkanıyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgi Yok :

selamlar, eşim 24 saatlik idrar topladsı ve sonucu söyle

24 saatlik mikroalbium H72

kreteanin idrar 43.32 olarak yaziyor bu ne anlama gelmektedir

kortizonlu haplar kullanıyor prednol folbiol trexan plakoin calsium hapları kullanıyor yardımcı olursanız sevinirim.

iltihaplı romatizma çıktı eklem romatizmasıymış o yüzdn bu ilaçları kukkanıyor. yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Sonuçların referans değerlerini de vermelisiniz

Bilgi Yok :

merhaba benm 6yşında bir kızım var idrar enfeksiyonu var idrar kültrü yaptdm sonuç HER SAHADA ÇOK SAYIDA <100< LÖKOSİT GÖRÜLDÜ.GRAM PREPARATTA,GRAM NEGATİF BAKTERİLER GÖRÜLDÜ. üreme düzeyi 100000 koloni ml. sonuç ise üreme oldu yazıyo lütfen bana cevap yazın


Cevap:

İdrar kültüründe üreme olmuş anlaşılan.Ancak ne ürediğini yazmamışsınız.Buna göre antibiyotik tedavisi alacak kızınız

Bilgi Yok :

bir öncekiler neden se yanlışlıkla yarım yarım geliyor. Nedenini bende bilmiyorum.
Glukoz: Negatif
Protein : Negatif
Ketonlar:Nagetif
Bilirubin: Negatif
Ürobilinojen : Normal
Nitrit: Negatif
Sediment: her sahada 4-5 Lökosit ve bol Epitel Görülmüştür.


Cevap:

bu testler bayan için normal kabul edilebilir

Bilgi Yok :

Merhaba ben havuza gitmek için idrar tahlili yaptırdım ama iltihap var dediler. İdrar tahlilimdeki sonucu size olduğu gibi yazıyorum. Acaba sizin yorumunz ne olur? yardımcı olursanız sevinirim.
Yoğunluk : 1002
Ph : 8.0
Görünüm: Hafif Bulanık
Renk


Cevap:

Bu sonuçla enfeksiyon olduğu yargısına varılamaz

Bilgi Yok :

Merhaba 1 aylık bebğimizin idrar kültürü testi yapıldı. enfeksiyon varmı diye.

sonuçlar :
3000 col/ml enterekok+

Ne demek istiyor bu sonuçlar.


Cevap:

enterekok İSİMLİ BİR ENFEKSİYON ETKENİ OLDUĞU BELİRTİLMİŞ,ANCAK SAYI DÜŞÜK,TEKRAR EDİLMESİ YARARLI OLABİL,İR

Bilgi Yok :

Merhaba , Aşağıda belirttiğim idrar Tahlil sonuçlarını normalmi cevaplarsanız sevinirim.
şikayetim idrar kaçırma Yaş 36 Normal doğum.2 düşük 1
Doktor muayenesinde verilen kağıtta yazanlar
Stres inkontrans +
urge inkontrans +
2. derece sistosel
1.derece rectosel
USG N
tahlil sonucu
Lökosit 15-20
Dansite >1.025
Ürobilinojen norm 0.1
PH 5.5
Bakteriyoloji
Organizma Escherichia coll
ESBL Negatfi
Koloni sayısı 50.000


Cevap:

Tahlil sonucunuzda idrarınızda E.COLİ adı verilen bir mikrop ürediği görülüyor

Bilgi Yok :

Merhaba:

Lökosit 15- 20
Dansite >1.025
PH 5.5
Bilirubin - neg
Ürobilinojen norm 0.1
Nitrit - neg
keton - neg
protein - neg
Glikoz - neg

Bakteriyoloji

Organizma Escherichia coli
Koloni sayısı : 50.000
ESBL NEGATİF

Gentamisin Duyarlı
Amikacin Duyarlı
Trimethoprim Duyarlı
Amokxicilin Duyarlı

Şikayetim İdrar kaçırma Yaş 36 G3 Düşük 1 Normal Doğum 2
Stress Inkontrans +
Urge Inkontrans +
2. derece sistosel
1. derece rectosel
usg N
Bu sonuçlar ne demek Acaba Ne yapmalıyım.
Amoklovin kullanmam yeterlimi şikayetlerimi sona erdirmek için Teşekkürler.


Cevap:

Antibiyogram sonucunuza göre doktorunuz bir tedavi başlamıştır.Amoklavin de , tedavinizi planlayan doktorun tercihi anlaşılan.Buradan size verilen tedavi hakkında yorum yammamız doğru olmaz

Bilgi Yok :

ii akşamlar hocam idrar tahlili sonucumuzu acıklarsanız sevinirim
blood:0
bilirubin:negatif
urobilinjen:normal
Keton:negatif
Glukoz:negatif
Protein:negatif
nitrit:negatif
lökosit:negatif
ph:6.5
dansite:1011
renk:acık sarı
görünüm:berrak
idrar kültürü:üreme oldu karısık üreme saptandı
spot idrar incelemeleri:Kreatinin(Spot):39,73 Protein (Spot İdrar):8,2
2,5 yasında kızımın sonucları tesekkürler


Cevap:

Kızınızın idrar kültüründe karışık üreme olması tam karar verilemediğini bir daha kültür yapılmasının uygun olduğunu gösteriyor Bu haliyle bir iltihap varlığından soz edemeyiz

Bilgi Yok :

İdrar testi ;

Görünüm :Bulanık
Keton :Pozitif .
amorf fosfat kristalleri görüldü .
KÜLTÜR:
organizma >yüzbin cfu/ml enterococcus spp


Cevap:

İdrar kültürünüzde Enterekok olarak bilinen bir mikrop üremiş.Yani bir idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsunuz.Doktorunuz bu yönde tedavi başlayacaktır.

Bilgi Yok :

merhaba
idrar tahlilim hakkkında yorumlarınızı beklıyorum tesekkurler
renk: sarı
görünüm:berrak
dansite:1.015
eritrosit: negatif
nitrit: negatif
Ph:6
Protein: negatif
Glukoz: negatif
keton:negatif
ürobilinogen: normal
bilirubin:negatif
lökosit: ESER
SEDİMENT: 6-7 LOKOSİT,2-3ERİTROSİT ve 8-10 epitel hücre
Şikayetim sık sık tuvalete gitme ve sureklı karnımda agrı (sanki idrarım varmısta tutuyor hissi )


Cevap:

İdrar yolu enfeksiyonu olabilir.Lökosit 6-7 çıkmış.İdrar kültürü de yaptırın

Bilgi Yok :

Mrb sonuçlarımı gonderip yorumlamanızı rica edicem belki komik gelecek ama ben size busonuclara göre sperm sayısında herhangi bir anormallik var mı onu sorucam yani kısırlık gibi bişi bu sonuclardan çıkarılabilir mi Teşekkürler.

Glukoz: Normal
Protein: Negatif
Bilirubin: Negatif
Urobilinojen: Normal
Ph: 6
Hemoglobin: -
Keton: Negatif
Nitrit: Negatif
Lokosit: Negatif
Berraklık: Berrak
Dansite: 1.013
Renk: Açık
Eritrosit: &lt
Lokosit: 1


Cevap:

Hayır çıkarılamaz Sperm testi yaptırmalısınız

Bilgi Yok :

bulanıklık : az bulanık
renk: light-yellow
eritrosit: 2/ her sahada
dansite: 1.011
ph: 5.5
nitrit: ++
glukoz: negatif
keton: negatif
protein: negatif
bilirubin: negatif
urobilinojen: normal
lokosit: 5/ her sahada
yassı epitel: 5/ her sahada


kasık agrılarımdan şikayetcıydım ıdrar tahlılı yaptırmam istendi. sonuclarım bunlar yorumlarsanız sevınırımm. tesekkurler..


Cevap:

İdrar yolu enfeksiyonu olabilirsiniz Bence bir de idrar kültürü yaptırın

Bilgi Yok :

Merhaba doktor bey ben 8 aralıkta korunmasız bir ilişkiye girdim 29 Aralıkta idrar tahlili ve kültürüne girdim sonuçların hepsi negatif çıktı.Acaba Hiv olsaydı bu tahlillerde ortaya çıkar mıydı?


Cevap:

Hayır çıkmazdı.hıv için ELİSA testi yaptırmalısınız

Bilgi Yok :

Tetkik Sonuçları

No Tetkik Sonuç Min Max
1 İdrar tetkiki (tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskopisi)
Sonuç Tarihi: 23.11.2010 10:31
TEST ADI SONUÇ REFERANS

KİMYASAL ANALİZ
Glukoz Negatif Protein Negatif Bilirubin Negatif <+1
Urobilinojen Normal <+1
pH 5.0
Hemoglobin Negatif Keton Negatif Nitrit Negatif
Lokosit Esteraz Negatif Gorunum Bulanik
Dansite 1.006
Renk Renksiz

MİKROSKOPİK
Eritrosit 3 /HPF
Lokosit 4 /HPF
Bakteri Yer Yer
Yassi Epitel 1 /HPF

BU SONUÇLAR NEYİ GÖSTERİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ.


Cevap:

Tam idrar tahlili sonucunu göndermişsiniz.Bu haliyle tam fikir vermiyor.Benim önerim bir de idrar kültürü tahlili yapılması.Buna göre bir enfeksiyon olup olmadığı daha doğru söylenebilir.

Bilgi Yok :

idrar ph 5.0
dansite 1.030
nitrit neg.
ürobilinojen normal
bilirubin neg.
asc 0
protein 2+
glukoz neg.
keton neg.
eritlosit 3+
lökosit 2+

idrar tahlili sonucum normal mi? Hangi bölüme gitmeliyim. Teşekkür ederim


Cevap:

İdrarda eritrosit ve lökosit görülmesi olağan değildir.Üroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Bilgi Yok :

sg 1.000
ph 5
leu ++
nit ng
pro ng
glu ng
ket ng
ubg normal
bıl ng
ery ng


Cevap:

Anladığım kadarıyla idrar tahlili yapılmış.Lökosit yüksek çıkmış.Enfeksiyon yönünde bir bulgu olarak değerlendirilebilir.