A-Z Filtre

PANKREATİK AMİLAZ


Pankreas hastalıklarının değerlendirilmesinde kullanılır.Genellikle gastroenteroloji doktorlarınca istenir.
 Amilaz aktivitesinin en yüksek olduğu dokular pankreas ve parotis bezidir. Ayrıca overler, ince ve kalın bağırsaklar ve iskelet kasında da az da olsa amilaz bulunur. Pankreatik amilaz ölçümü ile sadece pankreas kaynaklı amilazın tespiti sağlanır.

Normal Değer: 17-115 U/L 


Bu Gönderiye 5 Adet Yorum Gelmiş
s************* :

merhaba,babamın cea değeri 3,37 çıktı ve kendisi sigara kullanıyor çıkan bu dğer normal mi?


Cevap:

CEA sonucunda belirtilen referans değerini yazmamışsınız.Ancak tek başına CEA değeri zaten bir hastalık yönünden bilgi vermez.

n*************** :

iyi günler babam yaklaşık iki ay önce kolon kanseri ameliyatı oldu ve bağırsağındaki iki kanserli doku yayılmadan alındı. ancak kan tahlili yapıldığında cea seviyesi 177 çıktı. cea seviyesi ne kadar süreyle normale döner ?


Cevap:

CEA bir tümör marker testidir.Tek başına yüksekliği veya değeri hastalığın seyri konusunda yeterli bilgi vermez.Babnınız durumu hakkında ve tümöre dair en doğru bilgiyi yapılacak radyolojik incelemeler ve doktor değerlendirmesi verecektir.

u*********** :

cea karsinoembriyonik antije 5,80 cıktı ne yapmamlazım


Cevap:

Çok hafif bir yükseklik var, tek başına çok anlamlı değildir.Doktorunuz gerek görürse ilave testler isteyebilir.

Bilgi Yok :

Karsino embriyonil antijen 0.37 çıktı normal değerler sigara içenlerde 0 ile 4.9 arasında normal midir ?


Cevap:

Evet normal sonucunuz

Bilgi Yok :

YAŞ 54 NORMAL DEĞER <3 MEDİKANA İNTERNATİONAL İSTANBUL 4 KEZ KOLON OPEASYONU GEÇİRDİM.SON TAHLİLDE (CEA) DEĞERLERİM 7.4 ÇIKTI.NORMAL SONUÇ MU?


Cevap:

Tek başına CEA yüksekliği fazla anlam ifade etmez.Kolon operasyonu nedeniniz ve klinik bulgularınızla doktorunuz durumunuzu takip edecektir