A-Z Filtre

PLASENTAL ALKALEN FOSFATAZ (PLAP)


Alkalen fosfatazın, ısıya dayanıklı, plasental izoenzimidir. Gebeliğin 12.haftasından itibaren görülür. Ayrıca seminomların %50’si ve meme ve over kanserli hastaların %20’sinde de plasental alkalen fosfataz görülebilir.
Umumiyetle kadın doğum doktorlarınca istenen bir tahlildir.

Normal Değer: %0-1 


Bu Gönderiye 16 Adet Yorum Gelmiş
A**************************** :

Ben memeca hastasıyım nCa15 3 33.3 sonuç nNormalde değeri 0 31.3 normalmidir


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik veya sapma görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.Doktorunuz gerek görürse ilave tahliller de isteyebilir.

e********** :

Merhaba sırt ağrısı şikayeti ile doktora gittim film sonucunda şüpheli durum var dedi tomografi ve tahlili istedi. tahlil sonucunda sapma olan değerler ce ca değerlerinin yorumları hakkında bilgi verebilir misiniz tşk
CA-15-3    14.2
CA 19.9    1.92
CA-125    3
TSH    7.964
HEMOGRAM    RBC    5.35
HbA1C    0.78


Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

m************ :

Sag koltuk altindan gogsume vuran ara ara siddetli agrilarim var doktora gittim kan testi yaptirdim tetkik adi ca 125 sonuc 18,47 digeri ca 15 3 sonuc 27,73 ve doktor bana kanser degil korkma koltuk altinda bi iki tane beze var rontgene 2ay snr rd verdiler kansermiyim diye aklimi yitiricem ltf yardm


Cevap:

Bu sonuçlarla asla kanser tanısı koyulmaz zaten.

Tahlil.com'da merak ettiğiniz konuya dair bir çok soru cevaplandı ve yazı yayınlandı.Arama motorumuzu kullanarak konuya dair merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....


i********** :

Hocam

Kardeşime 1 yıl önce Meme kanseri teşhisi kondu, yapılan tetkikler sonucunca kemik,beyin ve karaciğerde metastas yaptığı ortaya çıktı. Beyinden radyoterapi aldı, Kemotarapiye başlandı ve 8 kür sonunda beyindeki ve Memedeki tümörlerin kaybolduğu görüldü. 2 aydan beri Herceptin ve Zometa alıyor


Cevap:

Sorunuzu yazmadığınızdan yardımcı olamıyoruz..

e********* :

selam.24 yaşındayım 6 ay diane35 kullandım.Polikistik over

vardı.7.ayda sol over da 4.4cm çapında anekoik kist bulundu.Diğer bilgler normaldi.CA125 48 çıktı.Doktorum ilaç kullanmana rağmen olmsı eterasan dedi.1ay ilaç tedavisinden sonraki duruma göre amelyata karar verecek.Sizce önemli bir şeymi?


Cevap:

Burada ultrason muayenesi bulguları ile sizin klinik durumunuz ameliyat kararı yönünde bilgi vermelidir.

CA 125 değeri şu aşamada durumunuz hakkında çok da bilgi vermiyor.

i********* :

22 yaşında bir meme kanseri hastamız var 1 yıl önce kolon kanserini atlattı şimdi meme metastazından şüpheleniliyor . hastamıza kemoterapi öncesi rutin kan testi yapıldı ve ca15-3 değerinin %8lik bir artışı olduğu gözlemlendi yeni bir dokuya metastaz olmuş olabilirmi? şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Tek başına bu değer asla metastazı göstermez.Metastaz  varlığının araştırılması için radyolojik yöntemler çok daha iyi bilgi vermektedir.

f*********** :

Annem 17 yıllık meme CA hastası. Yıllık kontrolünde CA 15-3 (MEME) 43,870 CEA 7,910 ng/ml çıktı. İshali nedeniyle kolonoskopi istendi. Değerlerin anlamını açıklayabilir misiniz lütfen?


Cevap:

Sonuçların raporda belirtilen referans değerlerini yazmamışsınız ancak kayda değer bir yükseklik de görülmüyor.

o******** :

öncelikle iyi çalışmalar diliyorum annem meme kanseri ilk ca 15-3" testinde
CA 15-3'' 95.64 0 - 31 U/mL sonuç çıkmıştı fakat şimdiki sonuçunda ca 15-3" 125 çıktı bu hastalığın ilerlediğinii göstermektedir. yardımcı olursanızz çok sevinirim iyi çalışmalar diliyorum


Cevap:

Sonuç olarak her iki test sonucu da yüksek, tek başına bir kriter olmamakla birlikte, yükselmesinden çok düşmesi hastalığın daha iyiye gittiğini göstermektedir.
CA 15 3 e dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz
http://tahlil.com/ca-15-3-kanser-tumor-antijeni-testi-nedir/

g********* :

öncelikle böyle bir forum açtığınız ve insanları aydınlattığınız için emeğinize sağlık diyorum.başarılarınızın devamını diliyorum. 4.5 cm içe kanamalı kitlem mevcut 7 ay once 7.5 cm kitle nin dağılması ve kanaması sonucu bı amelıyat geçirdim o amelıyatta 4 adet,irili ufaklı kitleler de alındı. 1 hafta once yine içe kanamalı kitle tespit edildi bunun sonucu doktorum bu tahlilleri istedi benim değerlerim şöyle çıktı kanser riskim var mıdır? şimdiden teşekkürler.
ca125 77
ca19-9 40.53
ca15-3 33.65
alfa fetoprotein 6.57
serbest t3 2.73 serbest t4 1.19
tsh 2.88


Cevap:

Sitemiz bir forum sitesi değil tahlil yorumlayan bir sağlık sitesidir.Sonuçlar uzman doktorlar tarafından yörumlanmaktadır.
Sonuçlarınızın sağlıklı yorumlanması için test raporundaki normal değerleri de elirtmelisiniz

d******* :

ben 5 yıldır meme ca hastasıyım herhangir metastazım yok kontrollerim yapılıyor.ancak haşimato hastasıyım trioid bezim az çalışıyor iyot alıyorum.aynı zamanda 4 yıldır zoladeks vuruyorlar.sonuçlarım temiz çıktı ancak ca 15-3 95.9 çıkmış perişan oldum bunda trioid bezi iltihabım da var günde 3 tane sigarada içiyorum sebebi nedir acaba teşekkür edrim.


Cevap:

CA 15-3 düzeyinin yüksek.Metastalik meme kanserlerinde bu durum olabilir.Ancak hemen de panik olmayın, doktorunuz önceki CA değerleriniz , klinik ve radyolojik değerlendirmenizle gerekli klinik takibi yapacaktır.

Bilgi Yok :

BİTERAL MEME ULSANOGRAFİSİ Sağ meme saat 10-12 arasında en büyüğü biloküle yapıda 6.3*3.7mm boyutlarında 2-3 adet kistik yapılanmalarda dejeneratif değişiklikler dikkat çekmiştir.sol meme saat 1-2 arasında birbirine yakın yerleşim gösteren areoladan 3 cm mesafede en büyüğü 4.3*2.8mm boyutlarında yer yer komplike karakterde kistik yapılanmalar dikkat çekmiştir.ana vasküler yapılar normaldir.sonuç:BİLATERAL FİBROKİSTİK MASTOPATİ:(BI RADS 3?) Bu ultrasonoğrafi sonucunda CA 15-3 KAN TESTİ İSTENDİ.İLKİNDE SONUÇ 4.26 ŞUAN YAPTIRDIĞIMDA İSE SONUÇ 1.28 .BU NEDMEKTİR DEĞERLENDİREBİLİRMİSİNİZ.CİDDİYE ALMALIYIMIYM.YÜKSEK OLMASININ RİSKLİ OLDUĞUNU BİLİYORUM FAKAT BU KADAR DÜŞÜK OLMASIDA RİSK YARATIRMI NELERDİR.TEŞEKKÜRLER

Bilgi Yok :

Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum, doğru cevabı üniversite hocamız açıkladı..

Karbonhidrat Antijeni'nin kısaltmasıymış CA..
Karşı çıktık ve elindeki kaynağı açıkladı..

Tietz - Palme Yayıncılık..
Klinik Kimyada Temel İlkeler..

Bu kaynakta Karbonhidrat antijeni olarak açıklanmış..
Hangisi kabul etmeliyiz karar veremedim ama isimlendirmelere takılmamak gerekiyormuş (bazı durumlarda)..

Bilgi Yok :

72 yaşındaki annemi ağzındaki aftlar ve dil ucundaki biber değmesi şeklindeki sızntı ve ağrılar nedeniyle doktora götürdüğümde aşağıdaki labaratuar sonuçları ortaya çıkmıştır.CEA/ 1,26 ,CA 125/ 10,CA 15-3 33,ve CA 19-9 22 değerinde çıkmıştır.Malign bir tablonun var olması ihtimali var mıdır?İlginize şimdiden teşekkür ederim


Cevap:

Tümör markırları konusunda sitemizde defalarca uyarılarda bulunduk.Bu konudaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.Bu testler asla kanser tanısında ve taramada kullanılmamalıdır.Bu amaçla yapılan testler siz hastalar veya sosyal güvenlik kuruluşlarını gereksiz yere masrafa sokmakta,testi yapan laboratuvarlara ise para kazandırmaktadır.Testler normal çıkmış,kabul.Ama bu tetslerin normal çıkması,annenizde bir kanser olmadığını göstermeyebilir, tam tersi çıksaydı da, bazıları normalden yüksek olsaydı,bu sefer de annenizde kanser var diyemeyecektik.Bu testler temel olarak,kanserli hastalarda veya kanser tedavisi olan hastalarda klinik takip aracı olarak kullanılmaktadır.

Bilgi Yok :

Arkadaşlar CA15, CA15-3, CA125 VB. tümör belirteç testlerindeki ''CA'' kısmının açılımını bilen var mı?
Araştırmalarım sonucu ''Canser Antigen'' cevabına ulaştım fakat cevap yanlış, Üniversitede hocamız bu cevabı yanlış kabul ediyor yardımcı olursanız sevinirim..


Cevap:

CA anlamını gayet iyi araştırmışsınız.Bu konuda üniversitedeki hocanızı uyarın bence,bu konuda CA 125 testine dair aşağıdaki yazımızı da gösterebilirsiiz
http://tahlil.com/ca-125-testi-nedirca-125-yuksekligi-ve-ca-125-hangi-durumlarda-yapilmalidir/
Doç.Dr Mustafa Cesur ise sizi çok daha ayrıntılı belgelerle bilgilendirmiş.

Bilgi Yok :

biz bu testleri meme kanseri şüphesiyle yaptırdık. biyopsi sonucumuz ise Sağ meme dış kadran İİAB, yayma
Yaymalarda yağ dokusu fragmanlaro arasında histiyositleri ile bir odakta hiper kromatik nükleuslu vakuolize sitoplazmalı atipik hücre izlenmiştir.

bir ay önce kan tahlil sonucumza göre CA 15-3 36,31
dün itibariyle yapılan testte ise CA 15-3 38,5 ayrıca CA 125 9,88 değerleri çıkmıştır.

1 ay önce yapılan muayenede rastladığımız göğüsteki bulguya dün yapılan el ile yapılan muayenede rastlanmamıştır.

Guart ve kolestirol bu tahlillerin yükselmesini etkiler mi?

Yapılan bu tahliller tek başına bir anlam ifade eder mi ?

NOT: Doktorumuz momografi ve biyopsi sonucunun temiz olduğunu söylüyor fakat kanın yükselmesini anlamlandıramıyor.

endişe edilecek bir durum varmı ? Şididen teşekkürler


Cevap:

CA testlerindeki yükseklik fazla bir anlam ifade etmez.Kaldı ki değerler çok yüksek değil.Esas olan mamografi ve biyopsidir.Zaten onlar da temiz çıkmış.

Bilgi Yok :

anneme 1 ay arayla uygulanan kan testine göre çıkan ilk sonuç
CA 15-3 36.31 diğerinde de CA 15-3 38.5 değerleri çıktı. ve CA-125 değeride 9.88 bu değerler ilerisi için hastalık belirtisimi oluyor cavaplarsanız sevinirim.


Cevap:

Bu testlerin ne amaçla yapıldığını belirtmemişsiniz.Ancak sonuçların normal olduğu görüşündeyim.Ayrıca bu değerlerin tek başına yüksekliği de önemli bir klinik bulgu değildir.