Sakroiliyak Eklem Sıkıntısı

Merhaba ! Uzun sure ara vermiş olduğum spora yeniden başlamak istedim ve cok tekrarlı aşırı gerdirme hareketi yaptım , kalçamda ağrı 2 gün sonra oluştu. 6 haftadır sağ kalçamın ortasında ve sol tarafta sakral tarafta ağrım var . Özellikle one eğildiğimde mesela ve ayağımı hafif kaldırdığımda artıyor. Gerdirme ve esneme hareketi yaptığımda sonrasında yürüyemez hale geliyorum. Piriformisten şüphe duyuldu ancak Kalça ve lombar MR larim temiz çıktı. Siyatik sinirler e baskı yok. En son Sakral MR daki durumdan dolayı 10 gün Naproxyn CR 750 kullandım. Şimdi doktorum romatolojiye git diyor. RF ve ANA değerlerim normal. Genelde sık sık kan ver baktırırım. bazen sedimantasyin hızım çok hafif yüksek çıkıyor. Max 29 çıktı şu ana kadar. 42 yaşında kadinim. Durumun bakteriyel değil bence. Ne zaman geçer ? Korkmalı mıyım ? Spor öncesi bu şikayetim yoktu. Uyuşma , güç kaybı ,karıncalanma şikayetim yok. Ayrıca ( kadar hafif ağrıyor. )Teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı inceledim. Öncelikle sırasıyla tahlil sonuçlarınızı yorumlayayım.Tahlil sonuçlarına göre de size ardından önerilerde bulunacağım.

1.Sakrum MRG: Burada bel fıtığı başlangıcı ve bel kayması olarak bilinen protrüzyon bulguları gözlenmiştir. Bu bulgular L4-S5 ve L4-L5 disklerinizde gözlenmiş. Sağ uyluk ve sağ quadriceps ağrılarınızı bu bulgulara bağlı sinir basısı ile de olabilir.Bu yönde de bir ortopedi uzmanına başvurmanız uygun olabilir. Tabii yoğun egzersize bağlı bu bölgelerde zorlanmaya bağlı da ağrılar olabilir.

Ayrıca sağ sakroiliak eklemde düzgün olmayan sinyal değişiklikleri görülmüş. Bu değişiklikler entezit olarak bilinen bir hastalığı düşündürmüş.Entezit, kas ve tendonun kemiğe yapıştığı bölgelerde ağrı veya şişlik gibi şikayetler oluşturan tendon ya da ligamentin kemiğe eklendiği yerin iltihaplanması durumudur. Ağrılarınızın nedeni bu olabilir. MRG sonucunuzu inceleyip değerlendiren doktor bu konuda daha ileri araştırma amacıyla kontrastlı MRG tahlili yapılmasını önermiş. Bu nedenle entezit denilen hastalığın araştırılması yönünden ileri bir tahlile daha ihtiyaç olduğu belirtilmiş. Bu yönde bir romatoloji doktoru veya romatalog bu konuda inceleme yapmalıdır.
Yine şikayetlerinizin olduğu sol  sakroiliyak tarafta da kemik iltihabı olarak bilinen osteit yönünden de şüpheli bir durum gözlenmiş. Bu yönde ilave olarak bir ortopedi doktoruna da başvurup fikir almanız gerekir görüşündeyim.
Muhtemelen var olan bu rahatsızlıklarınız  çok tekrarlı aşırı gerdirme hareketleri ile alevlenmiş olabilir.

2.Lomber Vertabra MRG: Bu tahlilde de L4, L5 ve S1 omurlarında önceki tahlilinizde olduğu gibi bel fıtığı başlangıcı bulguları gözlenmiş. Bu yönde ilk aşamada bir fizik tedavi uzmanına başvurmanız uygun olacaktır. Bu yönde bir tedavi planlanabilir.Ayrıca yine bu tahlilde vertebra yani omurgada hemenjiyomlar ile yine sırtta T1 ve T2 omurlarına denk gelen kısımda düzgün sınırlı bir lezyon gözlenmiş.Dü<gün sınırlı lezyonlar genellikle iyi huyludur. Ama bu yönde de tercihen bir ortopedi uzmanına danışabilirsiniz.

3.Bilateral Kalça MRG: Bu  tahlilde de daha önceki sakrum MRG tahlili ile uyumlu olarak sol sakral bölgede osteit yani kemik iltihabı bulguları var.

Sonuç olarak gerek kalça gerekse sol sakroiliyak bölgede bulunan şikayetlerinizin açıklaması tahlil sonuçlarınızda gözleniyor. Bu yönde ve bel fıtığı başlangıcı açısından tedavi ve takip  için ortopedi, fizik tedavi ve romatoloji bölümlerine başvurmanız uygun gözükmektedir. Belirttiğiniz kan tahlillerinin de normal olması olumlu olarak değerlendirilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.