Akciger Tomografi Sonucu Ve Anti Hiv

Merhaba tomografi sonucunu resim olarak ekledim. Aklima takilan kisimlar var. Ben aynı zamanda fibrolamellar karsinom kanseri tedavisi görüyorum. Akcigerde nasıl bir sorun var acaba? Bir de hiv den süphelenmistim. Ben istemeden doktorum anti hiv anti hbs gibi testler yapmış buna göre 6 aralıkta Anti HIV (Kemiluminesans veya benzeri) 0.07 olarak çıkmış. Yalnız ben bunu istiyorum diye söylemedim. Bir çok kan testiyle beraber yapılmış. Sonuçta aynı gün içinde çıktı. Ne kadar güvenilirdir? Son olarak sırtımda belimde kolumda ve baldirimda bir kaç gündür agri yaşıyorum. Hiv belirtileri için de kas ve eklem agrisi yazıyor hatta akcigerde enfeksiyon olabilir yazıyor. Çok suphelendim. Tahlile göre korkmamalı miyim? Sirt ve belimdeki ağrılar tomografide çıkan şeylerle mi alakalı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun, takipli karaciğer tümörü nedeniyle rutin istenilenin tetkiklerde HIV antikoru bakılmış ve 0.07 olarak sonuçlanmış ise bu değer '' negatif " olarak yorumlanır HIV ile alakalı bir durum yoktur. Sonuçlar aynı gün çıkar, güvenilirdir. Akciğer tomografisinde, sağ akciğer alt lob bronş duvarında 6 mm lezyon tanımlanıyor ve sanırım önceki BT lerde olmayan yeni çıkmış bir durum zira soldaki 4.5 mm nodul için öncekiyle benzer şeklinde yorum yapılmış. Boyutu itibarıyla 1 cm altında olduğundan PET BT ile yorum yapılamaz, zaten radyoloji uzmanı da bronkoskopik inceleme önermiş. Bronkoskopi de lezyon tespit edilirse biyopsi alınır patolojik incelemeye gönderilerek tanı konulabilir. Primer takipli hastalığınız nedeniyle bronkoskopi yapılmasında fayda var. Tekrar geçmiş olsun, güzel günler diliyorum.