Annelik estetiği nedir ? Prof Dr Birgül Asuman SEVİN

Yayın Tarihi : 2018/07/09 11:30 • Güncelleme Tarihi : 2023/11/30 07:57 • Yazar: Prof. Dr. Asuman Sevin

Prof Dr Birgül Asuman SEVİN Annelik estetiği nedir sorusunu açıklıyor.

Annelik estetiği nedir ? Prof Dr Birgül Asuman SEVİN

 'Annelik estetiği, anne olan kadınların doğum ve emzirme dönemi bittikten bir süre sonra vücutlarının toparlanması, eski gerginliğine kavuşması için yapılan işlemlerin bütünüdür' olarak tanımlıyor.

Anneler Neden Estetiğe İhtiyaç Duyuyor?

Gebelik ve doğum fizyolojiyi değiştiren durumlardır. Gerek salgılanan hormonlar, gerek kilo artışı, bazı bölgelerin özellikle karın derisinin gerilmesi sonucunda çatlakların meydana gelmesi ve doğumdan sonra bu bölgelerin sarkması fiziksel olarak annelerin istemediği bir durumdur.

Bu durumlar çoğunlukla annelerin hoşuna gitmez ve bunları onarmak için estetik müdahalelere gerek duyarlar.

Ancak kaçırılan nokta şudur:

gebelikten önce spor yapıyor, düzenli besleniyor ve ideal kilonuzda kalabiliyorsanaz, nefsinize hakim olup yeme noktasında kendinize dur diyebiliyorsanız gebelikte de zaten çok kilo almayacak, gereksiz şişmeyecek ve vücudunuzu bu değişikliklere uğratmayacaksınız. Bu unsurları tek tek inceleyelim.

Spor yapmak; vücutta kasların ve derinin esneme payını artırır, onlara şekil değiştirme ve bu şekli değiştirdiklerinde durumu tolere edebilme yeteneği sağlar. Eğer buna gebelikten önce başlarsanız gebelikte hacimce büyümek dokularınızı rahatsız etmeyecek ve doğumdan hemen sonra kolayca eski estetiğinize döneceksiniz. Ayrıca gebelik öncesi ve sırasında zaten aktif spor yaptığınız için aşırı kilo da almayacaksınız.

Düzenli beslenme gebelik öncesinde çok önemlidir. Eğer vitamin ve mineral değerleriniz tamsa daha bebek oluştuğu andan itibaren ihtiyaçlarını sizden karşılayabilir ve siz de ihtiyacınızı devam eden beslenme alışkanlığınızdan sağlayabilirsiniz. Bu durumda eksilmeyen vitamin ve mineraller sizin gereksiz iştahınızın önüne geçecek ve kilo alımını sadece bebek için yapacaktır.

İdeal kiloda olmak çok önemlidir. Eğer gebelikten önceki kilonuz normalden fazla ise gebelikte en fazla 8 kilo, gebelikten önceki kilonuz normal ise gebelikte en fazla 12 kilo, gebelikten önceki kilonuz normalden az ise gebelikte en fazla 12 kilo almalısınız. Bu normal olan ve bebeğe iyi gelecek kilodur. Dolayısıyla gebelik öncesi kilonuzu korumuş oluyorsunuz.

Yemekte dur diyebilmek çok önemlidir. Gebeliğe dayanarak çok yemek yemek doğru değildir. Çünkü üç çeşit yemekten birer kaşık fazla almanız bebek için yeterli besin demektir geri kalan yediğiniz herşeyin kilo olarak döneceğini unutmayın.

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?