Tahliller Kontrol Ediliyor mu?

21.07.2016 05:50 | Yazar: Dr. Cem Argun
Tahliller Kontrol Ediliyor mu?
A

Günümüzde’’ kalite’’ ve’’kalite kontrol’’ gibi terimler özellikle tahlil yapan laboratuvarlar için sıklıkla gündeme gelmektedir.Laboratuvar tahlillerinin insan sağlığı ve hayatı için son derece öneme sahip olduğu tartışmasız bir gerçektir.Herhangi bir laboratuarda çalışılan tahlillerde binde bir oranda bile tahlil hatasının olması kaba bir hesapla günde birkaç hastanın evine hatalı laboratuvar sonuçlarıyla dönmesine yol açacaktır.

Ülkemizde son yıllarda güvenilir ve titiz çalışan birçok laboratuvar, iç (internal) ve dış (eksternal) kalite kontrol testlerini sıklıkla uygulamaya başlamıştır.

İç kalite kontrol testleri, cihazların günlük çalışmasına başlamadan önce cihaz kullanıcıları tarafından yapılmaktadır.İç kalite kontrol testleri, olması gereken değerler arasında çıktığı durumlarda cihaz ve testlerin günlük kontrolü yapılmış olup testler güvenle çalışılmaktadır.İç kontrol testleri düzenli olarak kullanıldığında doğal olarak birim test maliyetlerini de arttırmaktadır.Ancak konu insan sağlığı olduğundan hiçbir laboratuvar ve hastane işletmesi bu harcamaları yapmaktan kaçınmamalıdır.

Dış kalite kontrol testleri ise son birkaç yıl içinde popüler olmuştur.Yurt dışında bulunan, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda,yetkili kuruluş tarafından yürütülmektedir.Bu kuruluşlar anlaşmalı olan ve programlarına dahil laboratuvarlara sonuçları kendileri tarafından bilinen ama Türkiye’deki laboratuvarlar tarafından bilinmeyen dış kontrol serumları(çalışma numuneleri) göndermekte ve bunların çalışılmasını istemektedir
Dış kalite kontrol programını uygulayan laboratuvarlar ise ,kendilerine verilen süre içerisinde bu serumları çalışmakta ve sonuçlarını internet ortamında yurt dışına göndermektedir.Çıkan sonuçların doğruluğuna göre,laboratuvarların tahlillerinin doğruluğu kontrol edilmekte,test ve cihaz performansları ölçülmektedir.Dış kalite kontrol programı uygulayan laboratuarlarda da ister istemez test maliyetlerini artmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, son birkaç yıl içinde,kendisine bağlı devlet hastaneleri laboratuarlarında iç ve dış kalite kontrol testlerinin yapılmasını bir takım yönetmeliklerle zorunlu tutmuştur.Son derece yerinde olan bu uygulama sonrası bir çok devlet hastanesi laboratuvarı ,tahlillerde kalite kontrol çalışmaları yönünde ciddi adımlar atmıştır.
Üniversite hastaneleri laboratuarlarının hemen hepsi de bu konuda devlet hastaneleri laboratuarlarıyla paralellik göstermektedir .
Özel Sağlık Sektöründeki duruma gelince,devlete hizmet satan Özel Hastanelerin laboratuvarları da ,laboratuvar akreditasyonu gereğince ve kısmen Sağlık Bakanlığının da zorlamasıyla laboratuarlarda kalite kontrol programlarını uygulamaya başlamışlardır.Özel laboratuarlarda ise henüz tahlillerde kalite kontrol programlarını uygulamaya yöneltici zorlayıcı düzenlemeler yoktur.Ancak kurumsal ve ciddi çalışan özel laboratuvarlar da iç ve dış kalite kontrol programlarını uygulamaya başlamışlardır. Bu konuda hastalara da ister istemez bir denetim ve sorgulama sorumluluğu düşmektedir.

Tahlillerini yaptırdıkları laboratuvarlara herhangi bir dış kalite kontrol programına üye olup olmadıklarını veya tahlilleri çalışırken günlük olarak iç kalite testlerini yapıp yapmadıklarını sormak bile belki Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimlerden çok daha anlamlı olacaktır.Her zaman sağlıklı tahlil sonuçlarınız olması dileğiyle hoşçakalın…

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

huseyinakcay1983 | 25.03.2014 02:07

Merhaba;
8 aylık kızım var.Tahlil sonuçları aşağıdaki gibidir.Sonuçlarla ilgili bilgi alabilirmiyim?Teşekkürler.
wbc :5,27 eos
Rbc :4,17
Hgb :10,32
Hct:30,38
Mcv :72,89
Mch:24,75
Mchc :33,96
Plt :338
Lym%:66,4
Mono%:4,6
Neut%:23,1
Eos%:5,1
Bas%:0,8
Pdw :10
Lıc%:0,31
NEUT%:1,22
Mono:0,24

Tahlil.Com | 25.03.2014 09:47
Kansızlığı var tedavi olması gereklidir..
| 06.08.2011 01:41

hocam saygılar.size bir soru soracaktım.hebatit b bulaşıcımıdır.eğer öyleyse tehlikesi var mıdır.saygılarımla hocam...

Tahlil.Com | 06.08.2011 09:22
Hepatit B cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşabilmektedir.Bazı durumlarda kronikleşebilmektedir.Bu bakımdan tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz
| 19.02.2010 08:03

insanlar saç dökülmesinin sebeblerini dış etkenlerine baglıyorlar aslında asıl sebeblerden birisi vücutdaki bazı eksikliklerden oldugunu düşünüyorum siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz

Tahlil.Com | 19.02.2010 02:05
Saç dökülmesine ve nedenlerine dair Dr.Zühtü Demir'in güzel bir yazısı var.Aşağıdaki linkte yazıyı bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/sac-ekimi-ve-sac-dokulme-nedenleritahlil-ve-teshisi/
| 18.02.2010 04:48

günümüzde yapılan tahliller eskiye oranla daha hızlı tetkik ediliyo güvenirligi ne kadar doğrudur?

Tahlil.Com | 18.02.2010 07:24
Günümüzde modern laboratuvarlarda eksternal ve internel dediğimiz kontrol programları kullanılıyor.Yani yapılan testler uluslararası programlar ve laboratuvar içi kontrol programları ile denetleniyor.Bu nedenle günümüzde yapılan tahlillerin güvenilirliği oldukça yüksektir.
Saçı Sık Yıkamak Dökülme Sebebi Olabilir
Saç dökülmesi herkeste görülen bir durumdur
Keyifli Banyo İçin İpuçları
En keyifli temizlik yöntemidir banyo yapmaktır
GDO Nedir? Sağlık İçin Zararları Ne Olabilir?
GDO; sebze ve meyvelerin DNA'sına ek şifreler verilmesidir
Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri
Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir
Yorgunlukla Mücadele Etmek İçin 10 Önemli Öneri
Yorgunluk günlük hayatta aktif çalışan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir problemdir
Sporun Sağlığımız Açısından Önemli Faydaları Nelerdir?
Spor sağlığımızı korumak için önemli bir yaşam biçimi
Gebelikte Ultrason Muayenesi Sıklığı Nasıl Olmalıdır?
Ülkemizde gebelik süresince ultrason muayenesi sıkça yapılan bir tahlil yöntemi
Lazer Lipoliz:Yağların Parçalanmasında Yeni Yöntem
Yaz mevsiminin kendini göstermeye başladığı bu günlerde,yağlardan kurtulmak için yeni yöntemler de sıkça konuşuluyor
El-Ayak-Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?
El-Ayak-Ağız Hastalığı virüslerden kaynaklanan bir hastalıktır.Enterovirüs ailesinin neden olduğu bir hastalıktır. Bu aileye mensup olan  Coxsackie virus A16 en sık görülen etkendir.Ancak  diğer enterovirüsler…
Yaz Aylarında Hangi Sıvılar Tüketilmeli?
Yaz ayları, terleme yoluyla sıvının vücudu daha hızlı terk ettiği dönemlerdir. Bu sebeple bu dönemlerde sıvı tüketimini artırmak gereklidir.
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları
Göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Genel olarak her 400 doğumdan birinde görülmektedir. 
Güneşlenirken Bronzlaşma İsteği Kanser Riskini Arttırır
Yaz ayları ile birlikte kısa sürede bronzlaşmak isteyenler ve dört mevsim bronz kalmayı sevenlerin tercih ettiği Solaryum’un yan etkileri tehlikeli boyutlara ulaşıyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com