Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri

22.07.2018 07:00 | Güncelleme: 10.08.2020 07:28
Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir. Bu yazımızda  günlük hayatımızda sıkça kullanılan güneş gözlüklerine dair merak edilenleri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri
A

Güneş Gözlüğü Nedir?

Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir.
Piyasada seyyar satıcılardan da temin edilebildiği gibi AVM lerde bilinen markaların dünyaca ünlü ürünleri de bulunmaktadır.
Seyyar satıcılarda 10 TL ye de gözlük bulunabildiği gibi ünlü markaların 1000 TL' leri geçen ürünleri de tüketicilerin alımına sunulmuştur.

Bu kadar farklı fiyat ve kalitede güneş gözlüğü bulunması nedeniyle güneş gözlüğü kullanımı ve güneş gözlüğünün fiyat/kalite oranına göre seçimini de büyük önem taşımaktadır.

Güneş gözlükleri,güneş gözlüğü alırken ve kullanırken nelere dikkat edilmesi konusundaki yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Güneş gözlüklerinin temel işlevi, gözlerimizi  güneşin saçtığı ultraviyole ışınlardan korumaktır.
Dünyamızı saran ozon tabakasındaki incelmeyle birlikte ultraviyole ışınlarının gözlerimiz üzerindeki zararları da kuşkusuz artmaktadır. 

Ultraviyole ışınlarının gözlerimiz üzerindeki zararlı etkileri nelerdir? 

1.Gözlerimizde cildimizdeki güneş yanığına benzeyen zedelenmeler yapabilmektedir.Bu zedelenmeler kimi zaman gözde bir takım enfeksiyonları tetikleyebilmektedir.
2.Uzun süre ultraviyole ışınlara maruz kalan gözlerde ilerleyen dönemlerde sarı nokta ve katarakt gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Güneşin gözlerime verebileceği potansiyel olumsuz etkilerden ötürü çocukluk çağından itibaren özellikle güneşin yoğun olduğu dönemlerde  güneş gözlüğü kullanması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Güneş gözlüğü alırken hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?

Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur camların ultraviyole ışınlarını engelleme özelliğidir.Bu nedenle piyasada seyyar satıcılardan temin edebileceğiniz gözlüklerin camlarında bu özelliğin olup olmadığı kuşkuludur.
Güneş gözlüğü seçiminde bir başka unsur ise gözlüğün camının rengi ve koyuluk oranıdır.

Bu nedenle kulaktan dolma bilgiler yerine tercihen göz doktorunuza danışarak veya resmi otoritelerden yetkilendirilmiş optik ürünler satma konusunda belgeli kuruluşlardan uzmanlara danışarak güneş gözlüğü seçiminde bulunmanız büyük önem taşımaktadır.Korku Hayatı Kolaylaştırır, Fobi Zorlaştırır!
Korku ve Fobi kavramları anlamca oldukça farklı anlamlara gelseler de genellikle aynı anlamı niteleyen kavramlar olarak kullanılırlar
Gebelikte Kabızlık Nedir?
Gebelerde çok sık  görülen kabızlık anne adaylarınıda sıklıkla rahatsızlığa yol açmaktadır
Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kişinin kendini meme muayenesi yapması, meme kanseri bilincini oluşturmak ve erken teşhis için önemli bir noktadır
İdrar Kaçırma (İnkontinans)
Normal bir mesane idrar depolama ve istenildiği zamanda boşaltma işlevine sahiptir
Kişiye Uygun Antibiyotik Nedir?
İnsanda pek çok hastalığın etkeni olan bakterilerle çoğu kez antibiyotiğin kullanıldığı ilaç tedavisi ile mücadele edilir
Kıskançlık Paranoyaları Çiftler Arasındaki İlişkide Önemli
Özellikle çiftler arasında en çok kıskançlık paranoyaları sıklıkla görülmektedir
Sahte Gebelik
Çocuk sahibi olma konusunda obsesyona sahip kadınlar cinsel ilişkiye girmemesine rağmen kendilerini hamile bıraka biliyorlar
SOĞUK ALGINLIĞI
Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi ve burun akıntısı ile başlayan belki de en sık bilinen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır
GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI?
Okulların açılmasıyla grip şikayetleri artmaya başlamaktadır
Mide Tembelliği Neden Yaşanıyor ?
Mide tembelliği alınan besinlerin normal sürede hazmedilememesi durumunda ortaya çıkar
Plastik Cerrahi Nedir?
Plastik cerrahi, estetik olarak veya sağlık gerekçesiyle vücut dokularının şekli üzerinde cerrahi yöntemle değişiklik yapan bölümdür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com