Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri

22.07.2018 07:00 | Güncelleme: 10.08.2020 07:28
Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir. Bu yazımızda  günlük hayatımızda sıkça kullanılan güneş gözlüklerine dair merak edilenleri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Güneş Gözlüğü Kullanımı ve Güneş Gözlükleri
A

Güneş Gözlüğü Nedir?

Güneş gözlükleri günümüzde önemli bir aksesuar olup yaz kış sürekli kullanılır hale gelmiştir.
Piyasada seyyar satıcılardan da temin edilebildiği gibi AVM lerde bilinen markaların dünyaca ünlü ürünleri de bulunmaktadır.
Seyyar satıcılarda 10 TL ye de gözlük bulunabildiği gibi ünlü markaların 1000 TL' leri geçen ürünleri de tüketicilerin alımına sunulmuştur.

Bu kadar farklı fiyat ve kalitede güneş gözlüğü bulunması nedeniyle güneş gözlüğü kullanımı ve güneş gözlüğünün fiyat/kalite oranına göre seçimini de büyük önem taşımaktadır.

Güneş gözlükleri,güneş gözlüğü alırken ve kullanırken nelere dikkat edilmesi konusundaki yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Güneş gözlüklerinin temel işlevi, gözlerimizi  güneşin saçtığı ultraviyole ışınlardan korumaktır.
Dünyamızı saran ozon tabakasındaki incelmeyle birlikte ultraviyole ışınlarının gözlerimiz üzerindeki zararları da kuşkusuz artmaktadır. 

Ultraviyole ışınlarının gözlerimiz üzerindeki zararlı etkileri nelerdir? 

1.Gözlerimizde cildimizdeki güneş yanığına benzeyen zedelenmeler yapabilmektedir.Bu zedelenmeler kimi zaman gözde bir takım enfeksiyonları tetikleyebilmektedir.
2.Uzun süre ultraviyole ışınlara maruz kalan gözlerde ilerleyen dönemlerde sarı nokta ve katarakt gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Güneşin gözlerime verebileceği potansiyel olumsuz etkilerden ötürü çocukluk çağından itibaren özellikle güneşin yoğun olduğu dönemlerde  güneş gözlüğü kullanması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Güneş gözlüğü alırken hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?

Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur camların ultraviyole ışınlarını engelleme özelliğidir.Bu nedenle piyasada seyyar satıcılardan temin edebileceğiniz gözlüklerin camlarında bu özelliğin olup olmadığı kuşkuludur.
Güneş gözlüğü seçiminde bir başka unsur ise gözlüğün camının rengi ve koyuluk oranıdır.

Bu nedenle kulaktan dolma bilgiler yerine tercihen göz doktorunuza danışarak veya resmi otoritelerden yetkilendirilmiş optik ürünler satma konusunda belgeli kuruluşlardan uzmanlara danışarak güneş gözlüğü seçiminde bulunmanız büyük önem taşımaktadır.YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Evlilik Sözleşmesinden Korkmayın
Evlenmek üzere olan çiftleri etkileyen evlilik sözleşmesi son zamanlarda oldukça sık gündeme geliyor.
Sürantrenman (Overtraining) ve Çocuklara Zararı
Günümüzde çocuklarını spora gönderen anne ve babalar kimi zaman çocuklarının gereğinden çok ve yorucu antrenman yapıp yapmadığı ve bu durumun çocuklarının…
Bebeklerin Beyin Gelişimi
Her ebeveyn bebeğinin iyi bir zekaya sahip olmasını, hızlı öğrenmesini ve başarılı bir hayat sürdürmesini ister. İşte bunun için en büyük görev yine ebeveyne düşmektedir.…
Elektronik Sigara Nedir?
Elektronik sigara; sigara bağımlılığını zararsız hale getirmek ve zamanla kişinin sigarayı bırakması amacı ile üretilmiştir.
Horlamanın Sebepleri Nelerdir?
Sürekli horlamanın bir çok sebebi vardır.
Gece Çalışmak ve Uyumamak Kadınlarda Kanser Riskini Yükseltir
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre gece saatlerinde çalışan kadınlar ve uyumayanlarda yumurtalık ve meme kanseri riskinin yükseldiği ispatlanmıştır.
Bağlanan Tüpler Tekrar Açılır mı?
Tüp bağlatma işlemi, artık çocuk istemeyen çiftlerin başvurduğu kesin bir korunma yöntemidir.
Bebeğinize Aldığınız Oyuncaklara Dikkat Edin!
Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen oyuncaklar ve oyunlarla oynaması sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.
Çocuklarınızda Teknoloji Bağımlılığına Karşı Önlem Alın
Son birkaç yıl içerisinde ağlayan, yemek yemeyen çocukların ellerine tutuşturulan cep telefonları, tabletler çocuklara büyük ölçüde zarar veriyor.
Sık Uçanlar ve Dalgıçlar Kulak Sağlığına Dikkat Etmeli
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte uçak seyahatleri, dalışlarda büyük artışlar yaşanır.
Biber Gazı ( Tear Gas) Nedir? Biber Gazının Zararları ve Etkileri Nedir?
Biber gazı, güvenlik yönünden bir tehdit olduğunda emniyet güçlerinin durumu kontrol altına almak için baş vurdukları bir önlemdir.Ancak biber gazı kuşkusuz buna…
Kalorimetre Nedir ?
1900'lerde geliştirilmiş ve besini çerisindeki kalori miktarının ölçülmesinde kullanılan metal bir alettir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com