Histeroskopi Nedir?

29.11.2017 09:59 | Güncelleme: 14.04.2020 11:54
Histeroskopi; genelde tanı amaçlı olduğu gibi, tedavi amaçlı da kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir.Kadın doğum doktorları tarafından tatbik edilir.
Histeroskopi Nedir?
A

Histeroskopi; genelde tanı amaçlı olduğu gibi, tedavi amaçlı da kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir. Rahim içinin izleme ve girişim işlemlerinin yapılması için kullanılır.

Genel veya bölgesel anestezi altında yapılır. Hastanede kalmayı gerektirmeyen bir işlemdir.

Işık kaynağını içinde bulunduran histereskop cihazı vardır. Öncelikle rahim ağzı genişletilir. Rahimin içi sıvı doldurulur. Histereskop rahim içine gönderilir. Böylece rahim duvarları incelenir. Uterin kavite görüntüleme sistemidir.

Uterus duvarlarının ayrılması, karbondioksit gazı yardımıyla sağlanır.

Histeroskopi yardımıyla incelenen durumlar; rahim içi zedelenme, rahimde yapışıklık, polipler, septumlar, anormal kanamalar, gebelik kaybı.

EMG (Elektromiyografi) Nedir?
Dışarıdan gelen tehditleri doğru algılamak, hızlı değerlendirip, hızlı cevap vermek, vücudu dış etkilerden korumanın en etkin yoludur.
FSH ve Gebelik Bağlantısı
Kadınlarda  FSH hormonu  overlerde yani yumurtalıkta bulunan granuloza hücreleri üzerinde etkiye sahiptir
Elektroterapi Nedir?
Elektroterapi, vücutta bir bölgenin çalışıp çalışmadığını veya çalışma kapasitesini ölçmek için vücudun belirli bir bölgesine kontrollü…
Pelvimetri Nedir? Amacı Nedir?
Pelvimetri, kadınlarda pelvis kemik açıklığının ölçülmesidir.Gebelik  için önem arz eden bir ölçüm aracıdır.Pelvimetri ölçümü…
Gaitada (dışkıda) Nişasta Neden Görülür?
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
Kanda Ürik Asit Yüksekliği
Ürik asit; pürin adı verilen,  DNA ve RNA’nın temel yapı taşını oluşturan metabolizmanın son ürünüdür.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com