Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 24.07.2020 07:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
A

Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.

Kadınlarda kalp krizinde hastaneye başvuru sayısı çok düşüktür, genelde hastaneye geç kalmaktan hastalar hayatlarını kaybederler.

Kadınlar Neden Geç Kalır?

Kadınlarda kalp krizi, erkeklerden çok görülmesine rağmen; hastaneye başvuru sayısı daha azdır. Bunun sebebi; kalp krizinin en büyük göstergesi sayılan göğüs ağrısının kadınlarda yaşanmayıp kalp krizinden şüphelenilmemesidir. Kadınlarda yaşanan; mide bulantısı, kusma, nefes darlığı, baygınlık hissi kalp krizi atağının işaretidir. Ancak bu sinyaller çoğu zaman kalp krizine yorumlanmadığından doktora başvurulmaz ve bu sebeple kadınlarda kalp krizine bağlı kalıcı hasarlar ve ölümler daha sık karşımıza çıkar.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Özellikle menopozla birlikte, kadınların hormonları da değiştiğinden, kalp krizi riski de artar.

Aniden gelen çarpıntı; kalp krizinin ilk belirtisidir. Bunun devamında diğer şikayetler görülür. Bu sebeple çarpıntıyı tanımlamak ve erkenden yardım istemek hayati önem taşır.

Nefes darlığı, kalp krizinin önemli göstergelerindendir. Alınan havanın yetmemesi daha fazla nefes alma isteği olarak karşımıza çıkar.

Nefes darlığıyla birlikte yorgunluk hali de önemli şikayetlerdendir. Kalp krizi tanısı konulan kadınlar genelde hareket etme isteğinin olmadığından bahsederler.

Soğuk terleme, yine kalp krizi eşliğinde sıklıkla görülür. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülür.

Mide şikayetleri; kalbin alt kısmında oluşan krizlerden oldukça fazla etkilenir. Bu durumda mide bulantısı, şişkinlik, hazımsızlık, kusma gibi durumlar ortaya çıkar.

Erkeklerde en sık görülen, kalp krizinin önemli göstergesi olan göğüs ağrısı; kadınlarda sırt, bel, kol, boyun ve çene ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

65 yaş üzerindeki her 4 kadından birinde, kalp hastalığı görülür. Kalp krizi belirtileri yaşandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Menisküs Yırtığı Nedir?
Menisküs, her dizde bulunan ve diz sağlığını korumada önemli işleve sahip bir yapıdır.Menisküs yırtığı da önemli bir ortopedik hastalıktır.
Merak Ettiğiniz Tüm Sendromlar Tahlil.com'da
Her gün yüzlerce sorunun cevaplandığı ve güncel sağlık bilgilerinin girildiği Tahlil.com'da artık farklı sendromların bilgileri de yayınlanıyor.
İshal Önlem Alınmazsa Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir
İshal, ağır seyrettiği olgularda özellikle bebek ve çocuklarda vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybına yol açabilir.
Böcek Alerjisi Nedir?
Hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı olan böcekler oldukça çeşitlidir.
Burun Tıkanıklığı Hafızayı Zayıflatıyor!
Sık sık solunum yolu hastalığı geçiren kişilerde ve burun tıkanıklığı yaşayanlarda hafıza zayıflığının oluşabileceği yapılan araştırmalarca desteklenmektedir.
Asherman Sendromu Nedir?
Rahim duvarının bir şekilde zedelenmesi sonrası o dokunun fazlaca çoğalarak rahmi tamamen veya kısmen tıkaması hali asherman sendromu olarak bilinmektedir.
Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) Nedir?
Kalp ritim bozukluğunun tıp dilindeki adı aritmidir. Aritmi sık görülen bir kalp hastalığıdır.
Diprosopus (İkiyüzlülük) Hastalığı Nedir?
Diprosopus, dünya genelinde oldukça nadir görülen bir hastalıktır. İkiyüzlülük hastalığı olarak da bilinir.
Premenstruel Sendrom (PMS) (adet öncesi) Sendrom Nedir?
PMS sendromu kadınlarda adet görülmesinden önce meydana gelen hormonal değişikliklerinden kaynaklanır. Premenstruel sendrom özellikle kadınlar arasında sıklıkla rastlanan bir sağlık…
Peter Pan Sendromu Nedir?
Peter Pan sendromu veya diğer ismiyle Peter Pan kompleksi büyümek istemeyen çocuklarda veya yaş olarak büyüse bile sosyal açıdan hala çocuk kişi davranan yetişkinlerde…
Tükürük Bezi Taşı Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?
Besin sindiriminde önemli görevleri olan tükürük salgısı, baş kısmında farklı bölgelerde konumlanmış tükürük bezleri tarafından salgılanır. Tülürük…
Polikistik Over Sendromu Neden Olur?
Polikistik over sendromunun esas oluşma nedeni, vücutta gereğinden fazla androjen hormonunun üretimidir. Polikistik over sendromu genç kadınlarda hem metabolizme hem de doğurganlık üzerine…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com