Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 24.07.2020 07:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
A

Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.

Kadınlarda kalp krizinde hastaneye başvuru sayısı çok düşüktür, genelde hastaneye geç kalmaktan hastalar hayatlarını kaybederler.

Kadınlar Neden Geç Kalır?

Kadınlarda kalp krizi, erkeklerden çok görülmesine rağmen; hastaneye başvuru sayısı daha azdır. Bunun sebebi; kalp krizinin en büyük göstergesi sayılan göğüs ağrısının kadınlarda yaşanmayıp kalp krizinden şüphelenilmemesidir. Kadınlarda yaşanan; mide bulantısı, kusma, nefes darlığı, baygınlık hissi kalp krizi atağının işaretidir. Ancak bu sinyaller çoğu zaman kalp krizine yorumlanmadığından doktora başvurulmaz ve bu sebeple kadınlarda kalp krizine bağlı kalıcı hasarlar ve ölümler daha sık karşımıza çıkar.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Özellikle menopozla birlikte, kadınların hormonları da değiştiğinden, kalp krizi riski de artar.

Aniden gelen çarpıntı; kalp krizinin ilk belirtisidir. Bunun devamında diğer şikayetler görülür. Bu sebeple çarpıntıyı tanımlamak ve erkenden yardım istemek hayati önem taşır.

Nefes darlığı, kalp krizinin önemli göstergelerindendir. Alınan havanın yetmemesi daha fazla nefes alma isteği olarak karşımıza çıkar.

Nefes darlığıyla birlikte yorgunluk hali de önemli şikayetlerdendir. Kalp krizi tanısı konulan kadınlar genelde hareket etme isteğinin olmadığından bahsederler.

Soğuk terleme, yine kalp krizi eşliğinde sıklıkla görülür. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülür.

Mide şikayetleri; kalbin alt kısmında oluşan krizlerden oldukça fazla etkilenir. Bu durumda mide bulantısı, şişkinlik, hazımsızlık, kusma gibi durumlar ortaya çıkar.

Erkeklerde en sık görülen, kalp krizinin önemli göstergesi olan göğüs ağrısı; kadınlarda sırt, bel, kol, boyun ve çene ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

65 yaş üzerindeki her 4 kadından birinde, kalp hastalığı görülür. Kalp krizi belirtileri yaşandığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Büllöz Pemfigoid Hastalığı Nedir?
Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. 
Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?
İnsan ve hayvanların bir arada yaşaması bazı ortak hastalıklara neden olur.
Munchausen Sendromu Nedir?
Karl Fredrich von Munchausen Rus-Osmanlı savaşında komutan olarak görev yapan bir komutandır
Çocuklarda Kusma Görülünce Ne Yapalım?
Çocuklarda kimi zaman mevsimsel olarak kusma vakaları olabilir.Özellikle kreş, okul gibi toplu olarak bulunulan eğitim kurumlarındaki çocuklarda bu tür durumlarla sık olarak karşılaşılabilir.
Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) ve Bilirübin Yüksekliği
Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) indirekt bilirubin yüksekliği ile seyreden doğumsal ve ailesel bir hastalık olup nadiren görülmektedir. Kanda indirekt bilirübin yüksekliği…
Herakles Sendromu Nedir?
Herakles sendromunda baba öz evladına karşı nefret besler.
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
Gıda zehirlenmesi; tüketilen besindeki zararlı bakterilerden dolayı yaşanan ağır mide ve bağırsak problemleridir.
MRSA Bakterisi Hayvanlardan İnsana Geçebilir
MRSA; antibiyotiğe karşı direnç gösteren bir bakteri türüdür. Bu bakteri vücutta normal olarak bulunduğunda semptoma sebep olmaz ancak; açık bir yaraya temas ettiğinde…
Ülkemizde En Sık Görülen Kalp Hastalıkları
Kalp hastalıkları; genetikten beslenmeye pek çok unsurun birleşmesiyle meydana gelen hastalıklardır. Ancak görülme sıklığının artması, önlemlerin de bir an önce alınması gerektiğini…
Mide Fıtığı (Hiatal Hernia) Nedir?
Diyafram kasındaki deliğin zayıf veya gergin olması nedeniyle midenin bir bölümü bu boşluktan göğüs bosluğuna çıkıntı yaparsa bu hastalığa  mide fıtığı adı verilir.
Beyaz Saçları Koparmak Beyaz Saç Sayısını Arttırır mı?
Pigment, renk hücreleridir. Saçın, tenin, gözlerin rengini veren renk pigmentleridir. Bu pigmentlerin rengi genlerde şifrelenir ve hücreler tarafından oluşturulur. Ancak çevresel…
Alzheimer Hastalığına Yakalanmadan Tedbir Almak Neden Önemlidir?
Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır, demansın bir türüdür. Genetik ve çevresel pek çok faktör bu rahatsızlığa sebep olabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com