Alzheimer Hastalığına Yakalanmadan Tedbir Almak Neden Önemlidir?

10.03.2018 08:47 | Güncelleme: 08.09.2020 02:30 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır, demansın bir türüdür. Genetik ve çevresel pek çok faktör bu rahatsızlığa sebep olabilir.
Alzheimer Hastalığına Yakalanmadan Tedbir Almak Neden Önemlidir?
A

Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır, demansın bir türüdür. Genetik ve çevresel pek çok faktör bu rahatsızlığa sebep olabilir.

Alzheimerden Korunma Yolları Nelerdir?

Alzheimere yakalanmamak için ise; basit önlemler alınabilir.

Bol kitap okumalısınız. Bu sayede; beyin devamlı düşünür, çalışır ve dinçliğini korur.

E ve C vitamini bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen gösterin. Beslenme; her konuda olduğu gibi, beyin foksiyonlarını koruma konusunda da önemli bir husustur. Dengeli ve düzenli bir beslenme, vücudu Alzheimere karşı da korur. Ayrıca omega zengini beslenme, gençlik dönemlerinden itibaren beyin damarlarını besler ve kişiyi unutkanlıklardan korur ki, Alzheimer başlangıcı da unutkanlıklar olarak kendini belli eder.

Beslenme, sporla tamamlandığı zaman çoğu hastalık için şifayı yakalamışsınız demektir. Düzenli spor sayesinde; vücut zinde ve dinç olur. Beyne daha çok oksijen girişi olur.

Alzheimere Yakalanmadan Tedbirinizi Alın

Alzheimer devamlı ilerleyen bir hastalıktır. Başta basit unutkanlıklar olarak ortaya çıkar, ilerleyen zamanlarda kalıcı unutmalar, karıştırmalar hatta zihinsel fonksiyonlarda gerilemeler olarak karşımıza çıkar.

Başlayan bir hastalıkta ilerleme durdurmak mümkündür ancak çok da kolay değildir. Zinde olan ve görevini yerine getirebilirken beyine iyi bakmak ise, hastalığa yakalanmadan sağlıklı bir ömür yaşamayı kolaylaştırabilir.

Bu sebeple; düzenli beslenmenizi ihmal etmeyin, sporu hayatınızın içine yerleştirin, işleyen beyninizi her zaman daha fazla işleyin.

Bu önlemler genetik olarak yatkınlığınız olsa dahi, alzheimere erken dönemde yakalanma riskini ortadan kaldırır ve başlasa dahi ilerlemesini durdurur.

Hatta özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerin mutlaka tedbirlerini almaları gerekir. Nitekim sıradan bir kişide Alzheimer bir ihtimal olsa da, genetik yatkınlığı olan kişide neredeyse kaçınılmaz son denebilir. Bu sebeple genetik yatkınlığınız varsa erkenden önlem almak zorunludur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tifo (Kara Humma) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?
Tifo oldukça bulaşıcı ve tehlikeli bir bağırsak hastalığıdır.Tifo hastalığının nasıl bulaştığı, belirtileri, korunma yolları ve tedavisi hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Sırt Ağrılarına Yol Açabilen 10 Hastalık Nedir?
Sırt ağrıları sık olarak görülen rahatsızlıklardır. Sırt ağrılarına yol açabilen 10 hastalığı sizler için derledilk.İlginizi çekeceğini umuyoruz.
Testis Torsiyonu Tanısı Nasıl Konur?
Testis torsiyonu; testisin kendi etrafında dönmesi sonucu, kan dolaşımının sağlanamamasıdır.
Diz Kireçlenmesinde (Kıkırdak Aşınması) Horoz İbiği Tedavisi Nedir?
Diz kireçlenmesi sık görülen bir sağlık sorunudur. Diz kireçlenmesi veya kıkırdak aşınmasında da horoz ibiği tedavisi sıklıkla uygulanan ve hastaları rahatlatan bir uygulamadır.Özellikle…
Tetanoz Nedir?
Tetanus, ya da Kazıklı Humma denilen Tetanoz, Clostridium Tetani adı verilen sporlu bakterinin salgıladığı toksine bağlı olarak gelişen ve Hipokrat’dan beri bilinen bakteriyel  bir enfeksiyon…
Hodgkin’s Hastalığı Nedir?
Hodgkin’s hastalığı ilk kez 1832 senesinde Hodgkin tarafından bulunmuştur.
Medea Sendromu (Art Niyetli Anne Sendromu) Nedir?
Medea kompleksi adı ile de bilinen bu hastalığın diğer bir ismi de art niyetli anne sendromudur.
Down Sendromu nedir?
Kalıtsal down sendromu, embriyonik aşamalarda, hücre bölünmesi sırasında oluşan bir hastalıktır.
Topuk Dikeni Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesine bağlı olarak diken şeklinde bir çıkıntı oluşması durumuna topuk dikeni denilmektedir. Topuk dikeni tedavisinde farklı yöntemler…
Fields Hastalığı ve Belirtileri
Sizlere çok nadir bir hastalık olan Fields hastalığından söz etmek istiyoruz.Bu hastalık dünyada halen sadece iki kişide görüldü.Bu iki kişi de kardeş, hem de ikiz.Fields…
Havaların İyice Isınmasıyla Kene Vakalarında Artış Görülüyor
Kene ısırmaları kimi zaman ciddi hayati tehlikelere yol açabiliyor.
Karaciğer Yağlanması Nasıl Olur?
Karaciğer; vücuttan zararlı maddelerin atılmasından, vücudun arınmasından sorumlu olan organdır. Karaciğer yağlanmasının nasıl olduğu ve sebepleri bir çok etkene bağlı olabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com