Monosit Nedir? Monosit Yüksekliği Neden Görülmektedir?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/05/10 13:53 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Monosit bir lökosit (beyaz kan hücresi, akyuvar ) türüdür. Monosit hemogram (tam kan sayımı) paremetrelerinden biridir.
Tam kan sayımımında monosit değeri veya yüzdesi yüksek çıktığında birçok kişi panik olmakta ve ciddi bir hastalığa yakalandığı endişesini taşımaktadır.
Monosit yüksekliği ve monosit yüksekliğinin neden görüldüğü konusunda merak ettiğiniz bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Monosit Nedir? Monosit Yüksekliği Neden Görülmektedir?

Monosit Nedir?

Monosit bir lökosit (beyaz kan hücresi, akyuvar) türüdür. Monosit tam kan sayımının önemli parametrelerinden biridir. Monositlerin üretim yeri kemik iliğidir. Kemik iliğindeki üretimden sonra monositler kan dolaşımına yayılır.
Dokulara geçen monositlere ise makrofaj adı verilir. Bağışıklık sisteminde görevlidirler. Boyalı mikroskopik incelemede monositler diğer kan hücrelerine göre daha büyük görülür. Şekilleri at nalına benzer.

Monosit Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

Monositlerin düşük çıkmasından çok yüksek çıkması klinik olarak anlamlıdır. Monosit yüksekliği gerek hastalar gerekse doktorlar için araştırılması gereken bir durumdur.
Monositler bir çok hastalıkta yüksek çıkabilmektedir. Tahlil.com uzmanları olarak monosit yüksekliği durumları konusunda sizlere önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinde tek başına monosit yüksekliği durumlarında asla panik olunmamaıdır. Tek başına monosit yüksekliği ile asla bir hastalık tanısı hele ciddi bir hastalık tanısı koyulamaz.Doktorunuz gerek görürse bazı ilave tahliller de isteyerek monosit yüksekliği yönünden araştırma yapabilir.

Başta periferik yayma olmak üzere çeşitli testler yapıldıktan sonra varsa bir hastalık tanı üzerinde yoğunlaşılabilir.
Monosit yüksekliği durumunda ve ciddi bir hastalık şüphesi de varsa bir hematoloji uzmanına danışmak ve muayene olmakta yarar vardır.

Monosit Normal Değeri Nedir?

Monositler, kanımızda bulunan lökositlerin  ortalama olarak yüzde 1,7 ile 9,3 ‘ünü oluştur.Genel olarak % 10 ve üstü monosit değerleri normalin üstünde olarak değerlendirilir.
Monosit yüksekliğinden söz edebilmek için, kandaki monosit yüzdesinin % 10-12  değerlerinin üstünde olması gerekmektedir. 

Monosit Normal Oranı Nedir?

Monosit oranı deyince monositlerin beyaz kan hücrelerine oranı akla gelir.Yüzde 12 ve üstü oranlarda olması yüksek oranda olduğu anlamına gelir.

Aşağıda monosit yüksekliğinin neden görüldüğü konusunda başlıca etkenler belirtilmiştir.

Monosit Yüksekliği Neden Olur?

  • Bazı bakteriyel enfeksiyonlar,
  • Akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri sürecinde 
  • Bazı protozoal enfeksiyonlar(sıtma gibi)
  • Bazı Kan Hastalıkları(monositik lösemi,KML,Polisitemi gibi)
  • Lenfomalar, bazı Kanser türleri (Over,Mide,Meme Kanseri gibi)
  • Sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
b************* :

tsh :2,33
estradiol:59
fsh : 10,49
lh :3,72
prolaktin:10,30
çocuk sahibi olmak için bu değerler normal mi?
hemogram
mo : 0,7
mo% : 13,2
mchc : 35,30 nette monosit değeri yüksek olması tehlikeli diye okumuştum kanser riskim var mı?


Cevap:

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.i************ :

Saç dökülmesi şikayetim üzerine yaptığımız tahlillerde tsh düşük prolaktin yüksek çıktı. ayrıca hemogram testinde mpv yüksek,pdw düşük pct yüksek ve mon yüksek çıktı bunlar ne anlama geliyor ne yapmalıyım. Ve bu durum hamile kalmamı etkiler mi


Cevap:

Her 2 durum da hamile kalmanızı olumsuz yönde etkiler ve tedavi olmanızı gerektirebilir.Aşağıdaki yazılarımızda TSH düşüklüğü ve prolaktin yüksekliğine dair bağlantılarda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

TSH düşüklüğü: Tiroid beziniz fazla çalışıyor olabilir.Endokrinoloji bölümüne başvurunuz.TSH testi ve hangi durumlarda düşük çıktığına dair aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tiroid Testleri,

http://tahlil.com/10-soru-ve-cevapta-tiroid-hastaliklaritiroid-testleri-st3-st4-tsh-ve-tiroid-testlerinin-yorumlanmasi

Prolaktin hormonunuz yüksek çıkmış, bu olağan bir durum değil.Doktorunuz bunun nedenlerine yönelik ilave tahliller isteyebilir veya tedaviye başlayabilir.Endokrinoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Prolaktin yüksekliğine dair detaylı bilgi almak için  tıklayınız....

Prolaktin hormonunuz yüksek çıkmış, bu olağan bir durum değil.Doktorunuz bunun nedenlerine yönelik ilave tahliller isteyebilir veya tedaviye başlayabilir.Endokrinoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Prolaktin yüksekliğine dair detaylı bilgi almak için tıklayınız.... http://tahlil.com/prolaktin-yuksekligi-nedir-kimler-prolaktin-testi-yaptirmali


s********** :

merhaba, annemde dalakda sagittal 10 sm büyüme görülmüştü ve ameliyatla dalak alındı. histoloji muayenede monosit ve trombosit sayısında ciddi yükselme var. annem önceden de lokal infaktüs geçirmiş. histoloji muayenenin cevabi hiperkromatik çekirdekli atipik hücreler. bu ne ola bilir? şimdiden tşk


Cevap:

Annenize geçmiş olsun diliyoruz öncelikle.Splenektomi adı verilen ameliyat yöntemiyle annenizin dalağı alınmış.Atipik hücreler normal olmayan hücre anlamına gelir.Ancak verdiğiniz bilgilerle annenizin hastalığı veya dalaktaki probleme neden olan etken konusunda bilgi sahibi olmamız mümkün değil.

e************** :

İyi gunler sirtimda bir yara cikti doktor enfeksiyon dedi kan testi yaptirdim mon sonuucu 13,6 cikti bu yuksekmidir arastirmalimiym??


Cevap:

Tek başına monosit yüksekliği bir anlam ifade etmez, zaten sizin ki de ciddi bir yükseklik değil

h*********** :

2-3 ay önce kan tahlili yaptırmışdım. Monosit değeri 0.838 çıktı. Doktorum cihaz yanlış ölçmüştür dedi geçiştirdi. Ama iki hafta önce sağ memem de 2 santimlik bir kitle fark ettim. Meme kanseri olabilir miyim? Hemogram testimde çıkan sonuçların tümü normal değerlerin üstünde..


Cevap:

Monosit değeri ile memedeki kitlenin bir ilgisiyok.ilk fırsatta genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurun

q************ :

merhaba eşim 32 yaşında pen*siline allerjisi olan bir bayan hemogram testimde değerlerin 2 si hariç hepsi normal aralıkta ama mon#0.48 olarak yüksek(normal(0.24-0.26) mpv 6 olarak düşük çıktı (normal 7.12-11.1) sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler


Cevap:

Belirtiğiniz değerler hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinizde eğer bir sorun yoksa, sonucunuzda kayda değer bir problem olmayacağını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?

http://tahlil.com/hemogram-kan-tahlilindeki-kisaltmalarin-anlamlarin******** :

Merhaba 6 yaşındaki yiğenimin sonuçları alttadır. En göze batan yükseklik Monosit yüzdesinin 21,5 olmasıdır. Ne yapmamız gerekir?

IgA 121 mg/dL
IgM 122 mg/dL
IgE 57 IU/mL
Örnek Tam Kan (EDTA)
Eritrosit Sayısı 4.78 mil/uL
Hemoglobin 13.2 g/dL
Hematokrit % 37.9
MCV 79.3 um³
MCH 27.6 pg
MCHC 34.8 g/dL
RDW-SD 37.7 fL
RDW-CV % 13.2
Lökosit Sayısı 6.9 bin/uL
Nötrofil % 43.8
Eozinofil % 0
Basofil % 0
Lenfosit % 34.7
Monosit % 21.5
Mutlak Nötrofil Sayısı 3.01 bin/uL
Mutlak Lenfosit Sayısı 2.39 bin/uL
Mutlak Monosit Sayısı 1.48 bin/uL
Mutlak Eozinofil Sayısı 0 bin/uL
Mutlak Basofil Sayısı 0 bin/uL
Trombosit Sayısı 251 bin/uL
MPV 8.9 um³
PCT % 0.220
PDW 9.4 fL
P-LCR % 16.1
Örnek Tam Kan (Sitrat)
Sedimentasyon Hızı (ESR)
1.saat 9 mm


Cevap:

Tek başına monosit yüksekliği çok fazla anlam ifade etmez, aşağıda monosit yüksekliğine dair bilgi bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/monosit-nedir-monosit-yuksekligi-neden-gorulmektedir/

e*** :

WBC 8,93
RBC 4,72
HGB 13,9
HCT42,4
MCV 89,9
MCH 29.4
MCHC 32,8
PLT 239
MPV 10,5
LY# 3,07
MO# 0,44 (yüksek) nornal değerler: 0,06-0,38
BA# 0.0
EO# 1,7


burada kafamı karıştıran MON: 0,44
açıklarsanız sevinirim.


Cevap:

Monosit değeriniz yüksek, tek başına çok anlamlı olmayabilir, diğer değerleriniz normal.Yukarıdaki yazıda da monosit yüksekliği hakkında detaylı bilgi bulunuyor.

B********* :

WBC 8.1
RBC 5.23
HGB 16.1
HCT 46.6
MCV 89.2
mch 30.8
RDW 12.9
plt 264
MPV 8.2
PCT 0.216
PDW 16.4
NEU# 4.1
LYM# 50.2
MONo# 0.9{Yüksek}
EOS# 0.7{YÜKSEK}
BASO#0.0
NEU% 50.2
LYM% 30.3
MONO%10.8
EOS%8.2
BASO%0.5
Bu Bilgiler ışığında MONO ve EOS oranlarım yüksek çıktı ayrıca Total Ige 0-87 arası olması gerekirken 169 çıktı bu alerjik bronşit tespitinde kullanıldı.MONO ve EOS un yüksek çıkması ne anlama geliyor olablir?Şimdiden teşekkürler.


Cevap:

Monosit yüksekliği ile ilgili yukarıda detaylı bilgi bulunuyor, ancak kayda değer bir yükseklik yok sizde.Tatal IG E ve eos yüksekliği ise alerjik bir yapınız olduğunu akla getiriyor.

o***** :

MO% 67.7 çıktı diğer sonuçlarım ile birlikte veriyorum bu durum neyi ifade eder.

WBC 5.6
RBC 5.41
HGB 15.9
HCT 48
MCV 88.8
MCH 29.4
MCHC 33.2
RDV 14.4
PLT 216
MPV 9.2
LY# 0.6
MO# 3.8
BA# 0.0
EO# 0.2
LY% 10.9
MO% 67.7
NE%18.3
BA%0.0


Cevap:

Monosit değeriniz ciddi oranda yüksek.Yukarıdaki yazıda bu konuda detaylı bilgi bulunuyor. Bir dahiliye veya hematoloji uzmanına da danışabilirsiniz

N**** :

olması gereken değerlerin altında ise nasıl bir sonu oluşur.


Cevap:

Tüm kan değerlerinin birlikte değerlendirilmesi gerekir, sonuçları görmeden bir şey söylenemez

?