Öksürük Nedir? Korona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?

26.06.2015 11:00 | Güncelleme: 27.11.2020 03:31 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Öksürük sık görülen üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Ancak korona virüs ile tanışan dünyamız için artık ciddi bir stres kaynağı ve dikkat edilen bir husus haline gelmiştir.
Öksürük Nedir? Korona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?
A

Öksürük sık görülen üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Ancak korona virüs ile tanışan dünyamız için artık ciddi bir stres kaynağı ve dikkat edilen bir husus haline gelmiştir. 

Öksürük, yabancı maddelere karşı vücudun savunma sistemi olmakla birlikte, kimyasal ve fiziksel olarak vücudun bir rahatlama girişimidir. Öksürüğün pek çok çeşiti ve sebebi vardır. 

Öksürük Çeşitleri Nelerdir?

Öksürük, kronik ve geçici öksürük olmak üzere temel olarak ikiye ayrılır. bazı öksürükler bir hastalığa bağlı olarak kronikleşirken, bazı öksürüklerde boğaz temizleme yolu olarak yerleşmiş ve kronikleşmiştir. 

Öksürük Neden Olur?

Öksürüğün oluşma nedeni çoğunlukla üst solunum yolu elemanları olan boğaz ve göğüs bölgesinde var olan bir hastalıktır. 

Nezle, soğuk algınlığı, iltihaplı bademcik ve ya boğaz iltihabı gibi hastalıklarda kişi balgamsız öksürük nöbetleri geçirir. Bu durum kuru öksürük olarak tanımlanır. 

Bronşit, astım, sinüzit veya tüberküloz gibi hastalıklarda ise öksürük sırasında çoğunlukla balgam da tükürülür. Öksürüğün nedeni belirlenerek uygulanacak doğru tedavi ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. 

Bazı öksürükler dışarıdan gelen toz ve kirlerin def edilmesi için vücudun oluşturduğu savunma mekanizmasıdır. Amacı öksürmek suretiyle vücuda girmeye çalışan yabancı cisimleri dışarı atmaktır. 

Bazı öksürüklerde nefes alma sıkıntısında karşımıza çıkar. Kişiler nefesleri daraldığında ani bir solunum sıkıntısı yaşar ve öksürme ihtiyacı hisseder

Korona Virüs Öksürüğü Nasıl Ayırt Edilir?

Korona virüs solunum yolu ile vücuda giriş yapar. Burada bir süre boğaz bölgesine yerleşir. Eğer müdahale edilmez veya gecikme yaşanırsa da akciğerlere iner ve bırakacağı hasar çok daha kalıcı olur. 

boğaz kısmında bulunan korona virüs, kuruluk hissi ve boğaz şişmesi hissi oluşturur. bu sebeple kişi hafifçe öksürerek bu algıdan kurtulmaya çalışır. Bu öksürük kuru öksürük diye tabir edilen öksürüktür. 

akciğere indiğinde ise, çok daha şiddetli ve sık bir öksürük olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Ayrıca korona virüs öksürüğü; eşliğinde ateş, göğüs ağrısı ve halsizlik de getirir. Dolama (Panaris) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Tırnak dibi iltihapları, halk arasında dolama olarak bilinir
Agorafobi Nedir?
Hastalığa yakalanan bireyin mağaza, cadde, okul, sinema gibi kalabalığın var olduğu ortamlardan kaçınması olarak tanımlanan bir durumdur
Alzheimerdan Nasıl Korunabiliriz?
Alzheimer  ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır
Heterokromi Nedir? Bir tehlikesi var mıdır?
Dünya genelinde nadir denebilecek sıklıkta görülen bir durum da heterokromidir
Çölyak Hastalığı Nedir?
Çöylak hastalığı ince bağırsaklarda oluşan bir oto immun hastalıktır
Migren Depresyona Yakalanma Riskini İkiye Katlıyor
Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre migren, özellikle gençlerde, depresyona neden oluyor ve bu olasılık 30 yaş altındaki kadınlarda altıya katlanıyor
Anafilaktik Şok (Alerjik Şok) Nedir? Belirti ve Nedenleri Nelerdir?
Anafilaktik şok son derece önemli ve hayati tehlikesi olan bir sağlık sorunudur
Cücelik Nedir?
Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun gerekenden az salgılanması cücelik olarak tanımlanan hastalığa neden olur
Histriyonik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Histriyonik kişilik bozukluğunun temel özelliği, bu kişilerin hemen her alanda aşırı duygusallık ve ilgilenilme arayışı içinde olmaları belirgin hastalık habercisidir
Aids Hastalığının Erken Tanısı Hastalığın Tedavisini Etkiler mi?
HIV virüsünün sebep olduğu AİDS hastalığının erken teşhisi hastalığın tedavisini olumlu yönde etkiler
Ses Kısıklığı Nedir?
Ses bozuklukları genelde gırtlak içindeki veya normal ses oluşumunda görev yapan gırtlak dışı organlardaki problemlere bağlı olarak ortaya çıkar
Andropoz Dönemi Nedir?
Andropoz, erkeklerin belirli bir yaştan sonra yaşamaya başladıkları ve aslında yaşam sonlanana kadar içerisinde bulundukları bir süreçtir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com