Ülkemizde En Sık Görülen Kalp Hastalıkları

20.04.2018 11:44 | Güncelleme: 16.09.2020 07:59 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kalp hastalıkları; genetikten beslenmeye pek çok unsurun birleşmesiyle meydana gelen hastalıklardır. Ancak görülme sıklığının artması, önlemlerin de bir an önce alınması gerektiğini hatırlatmaktadır.
Ülkemizde En Sık Görülen Kalp Hastalıkları
A

Kalp hastalıkları; genetikten beslenmeye pek çok unsurun birleşmesiyle meydana gelen hastalıklardır. Ancak görülme sıklığının artması, önlemlerin de bir an önce alınması gerektiğini hatırlatmaktadır.

Kalp Hastalıkları Neden Olur?

Kalp hastalıklarında genetik payı vardır. Özellikle kişinin birinci derece yakınlarında kalp krizi, ritim bozuklukları önem arz eder. Çünkü yapısal bozukluklar genetik olabilir ve sonraki nesillere aktarılabilir.

Beslenme; kalp hastalıklarının büyük bir kısmını içerir. Beslenmede sağlıksız yağ tüketimi, alkol ve sigara tüketimi, aşırı hayvansal gıda tüketimi; damarlarda tortu şeklinde birikimlere sebep olur. Damar tıkanıklıkları meydana gelir ve zamanla kan akışı yavaşlayarak, damarlar normal görevini yapamaz hale gelir. Bu sebeple doğru beslenme kalp sağlığını direk etkileyen unsurlardandır.

Doğru beslenme tarzında bitkisel yağ kullanımı artırılmalı, hayvansal yağ tüketimi azaltılmalıdır. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı ayrıca asitli ve şekerli tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Aşırı kilo; yine damarlarda yağ birikmesine, vücudun kan ihtiyacını damarların karşılayamaz hale gelmesine sebep olur ve kalp hastalıkları riski artar. Bu sebeple özellikle ailesinde kalp hastalıkları görülen yani risk grubu olarak adlandırılan kişilerde aşırı kilo istenmeyen bir durumdur ve kişinin acilen zayıflaması düzenlenir.

Spor; damarların sağlıklı yaşaması ve kanın oksijen seviyesini artırması için vazgeçilmez unsurlardır. Bu sebeple düzenli spor yapılmalı ve hayatın bir parçası haline getirilmelidir.

En Sık Görülen Kalp Hastalıkları Sıralaması Nasıldır?

Kalp hastalıkları yaşı gün geçtikçe düşmektedir. Yaşama koşulları kolaylığı sayesinde hareketsizleşen yaşam bunun en önemli sonuçlarındandır. Bu hastalıklar ölümcül olmakla birlikte, sinsi ilerler.

Ülkemizde en sık görülen kalp hastalıkları ise;

Ritim bozukluğu,

Kalp kapağı rahatsızlıkları,

Kalp çarpıntısı,

Kalp hızı artması (taşikardi),

Kalp romatizması,

Koroner-arter hastalıklar,

Kalp krizi.

 

Kan Tükürme Nedenleri Nelerdir?
Hemoptizi olarak isimlendirilen kan tükürme durumu, sonuçları oldukça ciddi olan hastalıkların önemli bir belirtisidir.
Tırnakların Kırılma Sebepleri Nelerdir?
Günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde kişisel bakımında en çok dikkat ettiği unsur el ve ayak tırnak bakımıdır.Tırnakların kırılması da istenmeyen bir sağlık sorunudur.Tırnakların…
Daha Önce Duymadığınız 5 Nadir Akıl Hastalığı
Nadir görülen ve adını sık duymadığınız bazı akıl hastalıkları vardır.Bu hastalıklar çoğunlukla psikiyatri uzmanı doktorlar tarafından takip edilir. Daha önce adını duymadığınız…
Zona Aşısı Nedir? Kimler Zona Aşısı Olmalıdır?
Zona ağrılı ve kabarcıklı döküntülerden oluşan hastalığa verilen addır. Zona hastalığından korunmak amacıyla aşı geliştirilmiştir.Kimlerin zona aşısı olması gerektiği konusunda aşağıdaki…
7 Soru ve Cevapta İnsülin Direnci Nedir?
Günümüzde insülin direnci sık rastlanan bir sağlık sorunudur.Diyabet olarak da bilinen Şeker Hastalığının bir habercisi olarak da nitelenebilir.7 soru ve cevapta insülin direnci…
Bahar Yorgunluğu Nedir?
''Bahar yorgunluğu'' adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyon fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen ''tükenmişlik sendromu''nu tetikliyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com