Alzheimer Nedir?

Alzheimer, beynin konuşma ve hafıza dokusunun bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Hastalığın oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yaşlanma ve genetik mirasın etkili olduğu düşünülmektedir.

Alzheimer Nedir?

A

Alzheimer, beynin konuşma ve hafıza dokusunun bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Hastalığın oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yaşlanma ve genetik mirasın etkili olduğu düşünülmektedir.


İlk kez 1906 yılında Dr. Alois Alzheimer tarafından tanımlanan Alzheimer hastalığının belirtileri ve ilerleyişi tamamen kişiye özgüdür ve her hasta da farklılık gösterir. Buna karşın ortak sayılabilecek bazı belirtiler de mevcuttur.


Alzheimer’ın en yaygın belirtileri arasında konuşmada, bilgileri hatırlamada zorluk, zihin karışıklığı ve davranış bozuklukları sayılabilir.


Alzheimer hastalığı, erken, orta ve geç olmak üzere üç dönem görülmektedir.


Hastalık sürecinde kişi atak dönemleri arasında eski sağlıklı düşünce yapısına kısa süreli de olsa kavuşabilir. Ancak ilerleyen Alzheimer döneminde bu sağlıklı dönemler git gide azalır ve kişi kendi kişisel bakımını dahi yapamaz duruma gelebilir.


Alzheimer hastalığı hasta kişiyi ve onunla ilgilenen çevresindeki kişileri zamanla yoran ve yıpratan bir süreçtir.


Alzheimer ile mücadele sırasında, hastalıkla ilgili kurulmuş olan sivil topluluklar ve derneklerle iletişim kurulması ve gerektiğinde destek alınması, bu sürecin çok daha rahat geçirilmesine yardımcı olacaktır.


Özellikle 60 yaş üzeri kişilerde uzun süreli unutkanlık, zihin karışıklığı, konuşmada zorlanma yaşanırsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek doktora başvurulmasını tavsiye ederiz.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Safran ve Sağlığımıza Faydaları
Safran bitkisel bir üründür ve yemeklere tat ve renk vermek için kullanılır
Şifa Kaynağı Kirazın Faydalarını Biliyor Musunuz?
Görüntüsü ve tadıyla vazgeçilmez olan bu meyvenin her gün bir avuç tüketilmesi önerilmektedir
Sıcak Çarpan Kişiye Bunları Yapmayın
Aşırı sıcaklar giderek daha çok hissediliyor
Cilt Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Günümüzde sık görülen kanser türlerinden biridir
Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?
Sjörgen sendromu olarak bilinen ağız ve göz kuruluğu kişinin yaşamını etkileyebilir
Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?
Hıçkırık ses tellerinin aniden kapanmasıyla oluşur
Kaliteli Uyku Uyuyor musunuz?
Sabah uyandığınızda yorgun oluyor, hiç uyumamış gibi mi hissediyorsunuz? Bu durumun en önemli nedeni kalitesiz geçirdiğiniz bir gece uykusu olabilir
Barğırsak Kanamaları
Alt gastrointestinal sistem kanamalarının çoğu kalın bağırsak ya da rektumdan  olur
Anemi (Kansızlık) Nedir? Tedavisinde Neler Yapılır?
Vücudumuzdaki kan hücrelerinin içinde oksijenin taşınmasını ve kan hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin adı verilen protein bulunmaktadır
Gut Hastalığından Korunmak İçin Şekerli İçeceklerden Uzak Duralım
Gut hastalığı ya da Damla hastalığı, metabolik ve yaygın bir eklem hastalığıdır ve kandaki ürik asit miktarının artışıyla oluşmaktadır
Kıl Kurdu iltihabi bağırsak hastalığı (İBH)’ndan koruyabilir.
İnsanlar arasında yaygın olarak görülen ve İBH olarak kısaltılan iltihabi bağırsak hastalığının tedavisinde bağırsaklarda parazit olarak yaşayan kıl kurdunun kullanabileceği yapılan araştırmalarca gösterilmiştir