Yüksek Sesle Konuşmanın Zararları

30.03.2018 09:25
Birçok insanın fark etmeden yüksek sesle konuşması ya da nefes almadan heyecanlı ve hızlı bir şekilde konuşması ilerde kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Sesin yanlış kullanılması hayatı olumsuz etkilerken ses tellerinde de rahatsızlığa neden olabiliyor.

Yüksek Sesle Konuşmanın Zararları

A

Birçok insanın fark etmeden yüksek sesle konuşması ya da nefes almadan heyecanlı ve hızlı bir şekilde konuşması ilerde kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Sesin yanlış kullanılması hayatı olumsuz etkilerken ses tellerinde de rahatsızlığa neden olabiliyor.


Ses kısıklığı önemsenmesi gereken bir durumdur. Eğer 2 haftadan uzun bir süredir ses kısıklığı şikayetiniz varsa bir doktora görünmek fayda sağlayacaktır. Aşırı konuşan kişilerde ve sesini yanlış kullanan kişilerde de ses kısıklığı görülür.


Heyecanlı ve konuşkan bir aile yapısı içinde yetişmek, gürültülü ortamlarda fazla bulunmak, nefes almadan konuşmaya başlamak ses tellerinde rahatsızlığa sebep olabilir.


Gün içerisinde sürekli konuşma halinde olunan pazarlama sektörü, şarkıcılık gibi meslek gruplarında, klimalı ya da hava kirliliği olan ortamlarda çalışmak da ses teli hastalıklarına zemin hazırlayabilir.


Aşırı sigara içmek kadınlarda erkeklere nazaran ses kalınlaşmasına sebep olabiliyor. Çok fazla sigara dumanı ses teli mukozasının zemininin bozulmasına yol açar. Bu durum da gırtlak kanseri riskini artırır.


Ses kısıklığı birçok hastalığın habercisidir. Gırtlak, tiroid, akciğer, boyun, beyin kanserlerinin belirtisi olabilir. Beyindeki sinir sistemine baskı yapıldığında ses kısılması meydana gelebilir. Aynı zamanda ses telindeki her olumsuzluk nefes almayı da olumsuz etkiliyor.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Şimdi Kiraz Zamanı:Kirazın Sağlığımıza Faydaları
Kiraz lezzeti kadar faydaları ile de hemen herkesin tercih ettiği bir meyvedir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Bağışıklık, dışarıdan gelen unsurlara karşı vücudun kendini savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma ne kadar güçlü olursa, hastalıklara karşı da o kadar korumalı olunur.
Virüs Nedir? Cansız Ortamda Nasıl Bulunur?
Korona Virüsle birlikte, insan hayatında çok şey değişti. Bunun bir başka bakış açısı da, insanlar pek çok tıp terimini öğrendi ve günlük hayatta kullanır oldu.
Gebelikte Bulantılarını Engellemek Mümkün mü?
Gebelikte özellikle sabah bulantıları anne adaylarının yaşam kalitesini düşürmektedir
Tat Duyumuz Nasıl Çalışır?
Özellikle COVID hastalarında tat duyusunun bozulması sık görülen bir durumdur.COVID ile birlikte tat duyusunun ne kadar önemli olduğunun da farkına vardık. Bu yazımızda da tat duyumuzun…
C14 Üre Nefes Testi Nasıl Yapılır?
C14 üre nefes testi; helikobakter pylori enfeksiyonu olup olmadığı tespitinin yapılmasında kullanılan bir testtir.
Kan Tahlili İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan tahlili  örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır.
ADH Hormonu Nedir?
ADH bir hormon testidir.ADH, Anti Diüretik Hormon adı verilen bir hormonun baş harflerinden ismini alan bir tahlildir.