17sinde şimdi hamilelik şüphem var

gardasil aşımın son dozunu geçen ay yani ocak 12 de vuruldum. koter işlemide yapıldı ayın 17sinde şimdi hamilelik şüphem var ne yapmalıyım bilmiyorum? yardımcı olur musunuz aşının zararı olur mu anestezi almam sorum olur mu?

Tahlil.com Cevabı : GARDASİL 'in gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut değildir. GARDASİL 'in gebelik sırasında kullanımına ilişkin veriler yeterince güvenilir değildir. Bu nedenle GARDASİL 'in gebelik sırasında kullanımı önerilmemektedir. Aşılama gebeliğin tamamlanmasından sonraki döneme ertelenmelidir. Adet gecikmeniz olursa test yapmanızı ve pozitif ise doktora başvurmanızı öneririz..