20 günlük bir adet gecikmesi yaşadım ve doktora gittim?

20 günlük bir adet gecikmesi yaşadım ve doktora gittim. yumurtlama olmadığını söyledi ve tarlusal verdi. Ve bebek sahibi olmak istediğimi söylediğimde sters yaptığın için yumurtlama olmamış olabilir dedi. Peki ben bu stres ile nasıl başedebilirim. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

Tahlil.com Cevabı : Yapılan bazı yanlışlar hamileliği geciktirmektedir. Stres faktörü bunların başında gelir, bu konuya takıntılı olmak ve sosyal baskılar stresi artıran faktörlerdir..Sigara İçmeyin: Sigara vajina salgısını etkilemektedir. Bu durumda spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Ayrıca sigara içmenin düşük riskini arttırdığı da tespit edilmiştir. Çünkü yeni gelişmekte olan bebeğe yeterli miktarda oksijen ve besin gitmesini engellemektedir sigara kullanımı. Eğer sigara kullanıyorsanız, lütfen bu konuyla ilgili sigara bıraktırma merkezlerinden ya da doktorunuzdan yardım isteyerek, hem kendi sağlığınız, hem de ailenizin sağlığı için sigarayı bırakın. Bebeğiniz için bunu yapmalısınız.Alkol tüketmeyin: Genel anlamıyla, eğer hamile kalmak istiyorsanız alkol almayı bırakmalısınız. Eğer hamilelik gibi bir amacınız gerçekten varsa, alkol sizin için kırmızı sınırda bir durumdadır.Doktorunuzla görüşmeden herhangi bir ilaç almayın: Bazı ilaçlar normal koşullarda sağlıksız olmasa da, yani sizin için bir zararı olmasa bile, hamile kalmak istediğiniz durumlarda bunu geciktirebilir. O yüzden doktorunuzla ya da gerekli sağlık uzmanlarıyla görüşmeden herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Eğer hamile kalamıyorum ne yapmalıyım diye soruyorsanız, bu sorunun cevabını bu şıkta arayabilirsiniz.Vajina kayganlaştırıcılar kullanmayın: Bazı vajina kayganlaştırıcı sıvılar doğurganlığı azaltmaktadır. Eğer cinsel birliktelik için bu tarz kayganlaştırıcı ya da sıvılar kullanıyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Ayrıca tükürükte vajinal sıvının dengesini etkilemekte ve ph yapısını bozmaktadır. Bu yüzden ağızdan ilişki yapan çiftlerin bu konudada dikkatli olmaları gereklidir.Aşırı egzersiz ve spor yapmayın: Orta düzeyde spor ve egzersiz hamileliğiniz için faydalı olurken, aşırıya kaçarak fazla spor yapmaksa hamile kalamıyorum ne yapmalıyım sorusunu en çok açığa çıkaran etkendir. Bazı araştırmalar açıkça göstermektedir ki, haftalık 7 saatin üzerinde yapılan yoğun egzersiz programları, doğurganlık üzerinde ters etki yaratmaktadır.Eğer yukardaki noktalara dikkat ederseniz,  kendiniz düzeltme ve stresi azaltma yolunda adımlar atabilirsiniz. gerekiyorsa bukonuda profesyonel yardım almanızı öneririz..