20 yaş adetimin 4. günü

meraba hocam 20 yaş adetimin 4. günü tahlileki farklılıkları yazıyorum lütfen bana ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz teşekkurler SONUÇ REF. D. PLT 141 150-400 PDW 17,3 9-17 LIN% 41,9 25-33 MON% 8,3 3-7 P-LCR 43,3 13-43 PROLAKTİN 32,49 6-29

Tahlil.com Cevabı : Prolaktin hormonunuz yüksek çıkmıştır. Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml'dir. Normal olarak kan dolaşımında küçük miktarlarda bulunmaktadır. Prolaktin hormonu salgısı arttığı zaman gereksiz süt salınımına (buna galaktore denmektedir) ve adet düzensizliğine sebep olur.  Prolaktin fazlalığı kadınların önemli bir kısmında adet gecikmeleri , adet düzensizliği ve memelerden süt gelmesi durumu görülür. Doktora başvurmanızı öneririz..

a******* :

iyi akşamlar hocam ilginiz iç,n teşekkür ederim. fakat ben bekar ve bakireyim neden prolaktin yükselirki acaba başka ne sorunlar yatabilir altında sol yuurtalıkta kistler var sağ ğöğüstede kitle fakat kitle için ultrasonda süt bezi denildi bir alakası oabilir mi?

Cevap:

Prolaktin (PRL) yükseliğini nedenleri:* Prolaktin hormonu yükselmesine neden olan fizyolojik sebepler:- Gebelik- Emzirme- Cinsel ilişki, göğüs uçlarına dokunulması- Egzersiz- Stres- Uyku* Prolaktin hormonu yükselmesine neden olan ilaçlar:- Dopamin reseptör antagonistleri ve dopamin sentez inhibitörleri- Antipsikotik ilaçlar- Opiat ilaçlar- Atikonvülzan ilaçlar (epilepsi ilaçları)- Bazı antihipertansif ilaçlar- Bazı antihistaminik ilaçlar- Östrojen içeren ilaçlar (Doğum kontrol haplarında östrojen düşük milktarda bulunduğu için genellikle prolaktin yüksekliğine neden olmaz.)* Prolaktin hormonu yükselmesine sebep olan hastalıklar:- Hipotalamus hipofiz aksında hasara neden olan durumlar: Tümör, travma, infiltrasyon gibi nedenler. Hipotalustan hipofize gelen dopamin etkisi ile olan ihhibisyonu engelledikleri için prolaktin yükselir.- Hipofizde oluşan adenomlar: Prolaktinoma (laktotrop adenom, makroadenom, mikroadenom)- Bazı sistemik ve kronik hastalıklar- Akromegali- Cushing hastalığı- Hipotroidizm (tiroid hormon düşüklüğü)- Kronik böbrek yetmezliğği- Bronkojenik karsinom- Sarkoidoz- Göğüs duvarına ciddi travma: Emzirmedeki sinirsel mekanizmaya benzer şekilde prolaktin hormonu yükselmesine neden olur.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için buraya tıklayın.