33 yaşında kolesterol hastası olarak lipitaksin adlı ilaç kullanıyorum ve tedaviye yeni başladım.Bu ilacı kullanırken bebek düşünebilir miyim?

Tahlil.com Cevabı : Lipitaksin adlı kolesterol düşürücü ilacın hamilelikte kullanımı ile ilgili araştırma yaptığımda bu ilaçla ilgili yapılmış yeterli ve iyi kontrollü çalışmalar bulunmadığını ve ilacın gebelikteki güvenirliği bilinmediğini gördüm. Potansiyel yararları anne ve fetusa karşı oluşabilecek risklerden üstün çıktığı durumlar dışında ilacın hamilelikte önerilmediği belirtiliyor.Ancak henüz hamile değilseniz en azından gebe kalıncaya kadar ilacı kullanabilirsiniz görüşündeyim.Bu konuda kadın dğum doktorunuz ve size bu ilacı başlayan doktorunuz çok daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgi verecektir.