65 yaşında hiper tansiyon hastası 4 aydır kansızlık tedavisi görüyor en son yaptırdığımız test sonuçları ÜRE: 51 KALSİYUM:10,65?

65 yaşında hiper tansiyon hastası 4 aydır kansızlık tedavisi görüyor en son yaptırdığımız test sonuçları ÜRE: 51 KALSİYUM:10,65*** HGB:10,9***HCT:36,2***RDW:21,5***MCH:24,5***MCHC:30,1***MONO:1,07***MONO%:11,7***TSH:6,59**** Buna göre sonuç nedir?kullanılan kan ilaçları sonuç vermiyor başka bir hastalık olabilirmi?Buarada tansiyon yüksekliği devam ediyor kas ağrıları halsizlik oluştu en kısa zamanda cvp yazarsanız sevinirim.Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı : Annenizde kansızlık belirgin olarak devam ediyor. Muhtemelen demir eksikliği var ve tedaviye cevap vermemiş görülüyor. Ama 65 yaşındaki bir kişide demir eksikliğini tedavi etmekten daha önemlisi niçin anemisi olduğunu bulmaktır. Ürogenital sistem (böbrek-mesane-genital bölge) veya Gastrointestinal sistem (mide-barsak bölgesi) ile ilgigli bir sorunu olabilir. Ayrıca hipotiroidisi ve hafif hiperkalsemisi yani kalsiyum yüksekliği var, tansiyon yüksekliğinin kontrol altına alınamayışının, kas ağrısının sebebi bu olabilir. İleri tetkik ve tedavi gerekmekte. Dahiliye bölümüne başvurmanızı öneririm, gerekirse hematoloji, gastroenteroloji ve endokrinolojiye de ayrı ayrı başvurması lazım.