8 ay önce ellerimde oluşan morarma sonucu doktora gittim ve raynaud tanısı kondu ?

8 ay önce ellerimde oluşan morarma sonucu doktora gittim ve raynaud tanısı kondu bunla beraber seyreden hastalıklar açısından tetkikler yapıldı ANA güçlü pozitif, lupustan şüphelenildi anti-ds DNA ve anti-ENA testleri negatif çıktı D vit. düşük diğer kan değerlerim normal yardmcı olrsanız svinirm

Tahlil.com Cevabı : Reynaud fenomeni ve ANA + olması Kollajen doku hastalıkları açısından önemlidir. Ancak bu tür hastalıkların tanıısı hasta klinik bulduları ve diğer testler ile konulabilir. Romatoloji uzmanına başvurmanızı öneririz.. Geçmiş olsun.