A-Z Filtre

ANTİ ds-DNA


Anti Ds DNA testi romatizmal hastalıklarda ve otoimmun hastalıkların tanı ve takibinde sık olarak istenmektedir.ELİSA ve IFA gibi yöntemlerle çalışılmaktadır.

DNA vücudun genetik kodunu oluşturan yapıdır.Anti-dsDNA ise, çift sarmallı DNA'ya karşı yönelik bir proteindir. 
Otoimmün yani bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarda ortaya çıkmaktadır.

Anti ds-DNA testinin yapılmasındaki temel gaye de otoimmün hastalıkların tanı ve ayırıcı tanısında DNA ya karşı olan Anti ds DNA' nın araştırılmasıdır.Özellikle SLE (Sistemik Lupus Eritomatozis) (Lupus hastalığı) tanısında önemli yere sahiptir.
Anti ds-DNA testi sıklıkla SLE( Sistemik Lupus Eritomatozis) hastalığı tanı ve takibinde kullanılır.
Lupus hastalarının% 75 ila% 90'ı pozitif bir anti-dsDNA testine sahiptir. Bu nedenle Anti ds testi lupus için çok spesifiktir. Pozitif Anti ds DNA testi Lupus hastalığı tanısını doğrulamakta çok işe yarar.
Lupus hastası birçok kişide, hastalık daha aktif hale geldikçe antikorların titresi veya seviyesi yükselir. Bu nedenle, doktorlar Anti ds-DNA testini hastalığın aktivitesini ölçmek için de kullanabilirler.
Anti-dsDNA pozitifliği, lupus ile ortaya çıkan bir böbrek iltihabı olan lupus nefriti riskinin daha yüksek olduğunu gösterir. Böylece pozitif Anti ds-DNA testi, doktorları lupuslu hastaların böbrek fonksiyonlarını izleme gerekliliği konusunda da uyarabilir.

Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise her SLE (Lupus) hastasında testin pozitif olmadığıdır.SLE hastası olan her 4 kişiden 1'inde Anti ds-DNA testi negatif çıkabilir.
Bu nedenle negatif bir Anti ds-DNA testi testi kişinin lupus hastası olmadığı anlamına gelmemelidir.
Anti ds-DNA testi testi ayrıca, Sjögren sendromu, mixed konnektif doku hastalıkları ve progresif sistemik sklerozda da yüksek çıkabilir.

Anti ds-DNA Testi Normal Değeri:

Anti ds_DNA testinin ELİSA yöntemiyle kantitatif çalışmalarla ilgili normal değerini aşağıda bulabilirsiniz.

Normal Değer: 0-5 IU/ml'dir.Ancak testin yapıldığı yöntem, laboratuvar ve değerlendiren uzmanlara göre farklı referans değerleri de olabilir.Bu konuda testi isteyen doktorunuz tahlil sonucunda belirtilen referans değerleri 


Anti DS DNA ile ilgili, başka hiç bir sitede bulamayacağınız sorulmuş sorular ve cevapları aşağıda bulabilir, siz de sorunuzu Tahlil.com'a sorabilirsiniz.


Bu Gönderiye 0 Adet Yorum Gelmiş