Aç karnına yaptığım kan testin de sonuçlarım ; AST 46 , ALT 86,HCT 51,1 , HGB 17,4 çıktı.

Aç karnına yaptığım kan testin de sonuçlarım; AST 46 , ALT 86, HCT 51,1 , HGB 17,4 çıktı.Geriye kalan her değerim normal ölçümlerde ,ama doktorum dinlenmen gerekiyor , karaciğerin rahatsız dedi.Yediklerimede dikkat etmem lazım mı dediğimde gerek yok dinlen yeter dedi.Ben fazla birşey anlamadığım için dahiliyeye gittim ordaki doktorda hem dinlenmemi hem de 3 ayda bir , bir ünite kan vermemi söyledi.Kan vermezsem bana birşey olur mu ve kaç gün dinlenmem lazım bana yardımcı olursanız sevinirim.

Tahlil.com Cevabı : Kan oranınız yüksek çıkmış.Doktorunuzun belirli aralıklarla kan vermeniz önerisine katılıyorum.Karaciğer testi olan ALT yüksekliğine gelince.Bu durumda dinlenmenizden çok bu yüksekliğin araştırılması önemli.Karaciğer yağlanması,kullanmış olduğunuz bir takım ilaçlar,veya bazı karaciğer hastalıkları buna neden olabilir.Gerekirse ultrason çekilip sonrasında karaciğerinizin durumuna da bakılabilir.