A-Z Filtre

ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT)


Karaciğer fonksiyonlarını araştırma amacıyla kullanılan bir biyokimya testidir.Normal Değerler yaşa göre farklılık gösterebilmektedir:

 Kord 10-90 U/L
 0-7 gün 10-90 U/L
 7 gün-1 yaş 10-80 U/L
 1-60 yaş 10-60 U/L
 61 yaş ve üstü 10-70 U/L

ALT, karaciğer fonksiyon testlerinden biridir.
Karaciğer hastalıkları, safra yolları, obstürük siyonu, kas zedelenmeleri, müsküler distrofiler, akut pankreatit, konjetif kalp yetmezliği ve hepatotoksik ilaçlar ALT düzeyinde artışa neden olur.


Bu Gönderiye 3 Adet Yorum Gelmiş
h******* :

iyi akşamlar. bende panik atak türü rahatsızlıklarım var. tahlil sonucum vma:25.3 çıktı. denge sorunum ve aşırı terleme baş dönmesi, korku heyecan gibi rahatsızlıklarım var. nefrolojiye yönlendirildim. acaba korkacağım büyük bir hastalığım varmıdır. bazen birkaç saniyelik göz kararmaları oluyor. teşekkürler.


Cevap:

VMA testi sonucunun normal değerlerini yazmamışsınız, ancak yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere, Tahlil.com verilerine göre yüksek bir değer.

Bilgi Yok :

Ben 12 yaşındayım.benim hipertansiyonum var. en son 16 ya kadar yükseliyor.ben de vanilmandelik asit (VMA)testi yapıldı.Sonuçta 4.26 , birimde mg/kg/gün yazıyor. referans aralığında 0.10 _0.18 yazıyor. doktorum bu değere yüksek dedi.endokrin polikinliğine yönlendirdi o doktor da yüksek dedi . anlamadığım şey vanilmandelik asit ne demektir. (asıl tanımı) bir de bu değerim neden yüksek çıkar. önemli bir sorun mudur?


Cevap:

Vanil Mandelik Asit hipertansiyon tanısında ,idrarda araştırılan bir katekolamin metabolitidir.feokromositoma adı verilen ve tansiyon yüksekliği ile seyreden bir hastalıkta yükselir.

Bilgi Yok :

merhaba...
VMA bende 14,8 çıktı yaşım 32 yüzümde sürekli yanma ve kızarma var VMA neden olabilirmi ?


Cevap:

Tansiyon yüksekliğiniz de var mı, feokromositoma denilen hastalık da VMA düzeyi yüksek çıkar.Bir endokrinoloji uzmanına danışmanızı öneririm