Ani kilo kaybim neden olur?

Ani kilo kaybim oldu 2 3 ay içerisinde 15 kilo sebebi nedir . Tahlil oldum e nabizdan sonucumu aldım birazdan halsizligim oluyor . teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun.Kan tahlili değerlerinizi inceledik. Kan tahlil sonuçlarınızda D vitamini değeri düşük çıkmış.D vitamini değeriniz 22.49 çıkmış. Normalde 30 un altındaki değerler D vitamini eksikliği yönünden değerlendirmeya alınmalıdır. Ancak bu düşüklük bahsettiğiniz gibi 2-3 ayda 15 kilo vermenizin sebebi olamaz. İdrar tahlilinizde ascorbik asit yani C vitamini çıkmış. Bu da normal değil. Yüksek oranda C vitamini aluyor olabilirmisiniz?  Ayrıca İdrar tahlilinde askorbik asit görülmesi idrar yolları taşlarının oluşumunun araştırılması yönünden bilgi vermektedir. Askorbik asit, insan vücudunda  endojen olarak okzalata dönüşür.Beraberinde de gıdalarla  alınan okzalatın emilimini artırarak böbrek taşı oluşma riskini artırabilir.İdrar yollarınızda taş ihtimali olabilir. Bu da bir olasılık. İdrarda kalsiyum oksalat yüksekliği de idrar yollarınızda taş yönünden bilgi veriyor.
Ancak idrar yolu taşları da bu kilo kaybının nedeni olamaz.
Gelelim kilo kaybınıza, bu çok yüksek oranda ve kesinlikle araştırılması gereken bir durum. Mide ve barsak sisteminizin araştırılması gerekebilir. Endoskopi, kolonoskopi yapılabilir. Burada bulunan bazı hastalıklar kilo kaybının sebebi olabilir. Öncelikle bir dahiliye tercihen bir gastroenteroloji uzmanına başvurunuz.Bu alanda bir şey çıkmaz ise doktorunuzun önerisine göre farklı branşlarda da muayne olmanız gerekecek.

Ani kilo kaybının bir çok nedeni olabilir.Aşağıda bunları sıraladık.
Kanserler, tiroid bezi hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar. Biz şeker hastalığı, tiroid hastalığı ve böbrek hastalığını ilk aşamada düşünmüyoruz. Bunlara dair test sonuçları normal.

Geçmiş olsun, acil şifalar diliyoruz.