Kan Tahlili Sonucumu Gösteremedim İlgilenirseniz Çok Sevinirim

Kan sonucumu değerlendirip ilaç yazmanızı ya da ilaç önermenizi rica edeceğim.Şikayetlerim: Baş dönmesi,bazen halsizlik, gözde kararma bazen, kemiklerde yoğun ağrı, güçsüzlük ve ağızda yakıcı acı

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonuçlarınızı değerlendirdik.  Ferritin değeriniz çok düşük. Ferritin 3.6 çıkmış. Ferritin düşüklüğü vücudunuzda demir depolarının boşaldığını gösterir. Bu 3.7 çıkan değerin en az 30-40 bandında olması gerekir. Bu sonuç sizde demir eksikliği olduğunu gösterir. Kan sayımında RDW testi yüksekliği de demir eksikliği durumunuzu destekliyor.
Bu yönde tedavi olmanız gerekir. Ayrıca demir depolarının niye boşaldığına dair bir inceleme de yapılması uygun olur.Özellikle bazı mide ve bağırsak hastalıklarında ferritin değeri düşük çıkabilir.  Bu nedenle bu düşüklüğün araştırılması için bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanız uygun olacaktır. Bazı ilave muayene ve tahliller yapabilir.
Baş dönmesi,halsizlik ve gözde kararma gibi şikayetleriniz demir eksikliği sebebiyle olabilir,  bu nedenle ilk fırsatta bu eksikliği gideren demir hapları kullanmanız uygun olacak.  Bu arara demir içeren sakadad, kırmızı et, pekmez kuru üzüm gibi besinlere de ağırlık vermenizi öneririm. Ama her durumda uzun soluklu demir hapı içeren bir tedavi almanız ve mutlaka demir eksikiği sebeplerini araştırmak amacıyla ilave muayene ve tahlillere ihtiyacınız var.
D vitamini değeriniz de düşük çıkmış. Bu da halsizlik, kemiklerde ağrı gibi şikayetleri tetikleyebilir. Bu eksikliği  gidermek için de d vitamini içeren ilaçlara ihtiyacınız olacak ve fırsat buldukça hazır da havaların ısındığı ve güneşin çıktığı şu günlerde bol bol güneşlenin. Güneş ışınları da doğal D vitamini kaynağıdır.
Son olarak da Antistreptolizin O, kısa adıyla da ASO değeriniz 437 çıkmış. ASO değeriniz yüksek. Bu değerin 200'ü geçmemesi gerekir. Antistreptolizin O (ASO)  Streptokok isimli bakterinin salgıladığı streptolizin toksinine karşı oluşan antikordur. Streptokok bakterilerinin yaydığı toksinlere karşı vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. ASO testi, kanda bu antikorların seviyesini ölçer. Streptokok bakterisine bağlı geçirilmiş örneğin bir boğaz enfeksiyonuz varsa son günlerde buna bağlı bu değer yüksek çıkmış olabilir. Ancak bu yükseklik için şu aşamada özel bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Doktorunuz gerek görürse bu testi bir kaç hafta veya ay sonra tekrar isteyebilir.

Sağlıklı günler dileklerimizle,