Anti hbs 16.58 positive çıktı.

Kan tahlilinde Anti hbs 16.58 positive çıktı. Yorumlar mısınız? Bir hastalık var mı?

Tahlil.com Cevabı :

Anti hbs 16.58 değeri ile pozitif çıkmış. Bu bir hastalık bulgusu veya enfeksiyon bulgusu değil ancak.
Sizde Hepatit B ye karşı bağışıklık yani koruyuculuk oluşmuş.
Bu sonuç iki nedene bağlı olarak görülebilir.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak vücudunuzda koruyuculuk gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.
2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalığınız bulunmadığını gösterir sonucunuz, korkulacak bir durum yok.Hepatit B ye karşı vücudunuzda koruyuculuk var. Bu da istediğimiz bir durum.