Antinükleer Antikorlar (ANA) 1/80 pozitif ve 1/160 negatif çıkması ne demektir?

Merhaba, ocak ayı sonunda ofiste bir uyuz vakası oldu, daha sonra mart başında kaşıntılarım başladı, uzun süre bir sebep bulunamadı. Nisan başında vücudumda sivilce gibi iri kaşıntılı 3 tane lezyon çıktı(apışarasında) daha sonra kılkökü iltihabı denildi, tedavi işe yaramadı, uyuzdan şüphelenildi, biopsi yapıldı bir şey çıkmadı. Kotizonlu krem işe yarar gibi oldu sonra tekrar arttı, kortizon hapı verildi. Otoimmün bir rahatsızlıktan şüpheleniyorlar, fakat başka bir doktor da uyuz teşhisi koydu ve tedavi de işe yaradı. rapor ve sonuçlar ektedir. Bu rapora göre otoimmün için başka testler yaptırmalı mıyım? Bu değerler ne ifade ediyor? Romatoloji bölümüne de gitmem gerekir mi?

Tahlil.com Cevabı :

ANA test sonucunuzda anlamlı bir yüksek titre yok. (1/80 çıkmış)  1/ 80 pozitif değer dikkate alınmayacak bir  titre değeridir.Zaten 1/160 ve üstü de negatif çıkmış.
Yani otoimmün bir hastalıktan bu değerler ile şüphe duyulamaz. c3 ve c 4 değerleriniz de normal çıkmış.
Bu değerler ve bulgularla romatoloji bölümüne gitmenize gerek yok görüşündeyim.Sizi tedavi edecek ve tanınızı koyacak bölüm cildiye diğer adıyla da dermatoloji bölümüdür.
Zaten tıbbi patoloji raporunda da İLAÇ REAKSİYONU, İNSECT BİTE ( haşarat ısırığı)  tanısı ön planda çıkmış. Bu durumda size başka bir doktor tarafından konulan uyuz teşhisi ve bu yönde tedaviye devam edilmeli görüşündeyim.

Otoimmün hastalık şu aşamada ekarte edilmeldir Romatoloji bölümüne başvurmanıza gerek bulunmayıp dermatoloji bölümünde veya size uyuz teşhisi koyan doktorun kontrolünde takip edilmeniz en doğru seçenek olacaktır.

Sağlık dolu günler dileriz.