ASC-US(önemi belirlenemeyen atipik skuamoz hücreler )

iyi günler benim tahlil sonucun da ASC-US(önemi belirlenemeyen atipik skuamoz hücreler ) servikovajinal smear. pap. boyalı smear preparatidir.

Tahlil.com Cevabı :  Bu durumda incelenen smear sonucunda, rahim ağzını örten epiteli oluşturan hücrelerde bir takım değişiklikler saptanmıştır. Bu değişiklikler, kesin bir sınıflandırmaya konulamayan hücre değişikliklerinin görüldüğü anlamına gelir. Smear sonucu ASCUS gelen bir olguda, 2 yıl için her 3-6 ayda bir smear testi tekrarlanır. Üç kez üst üste normal smear test sonucu elde edilinceye kadar takibe devam edilir. Ayrıca hastada, rahim ağzında enfeksiyon, menopoza bağlı değişiklikler saptanmış ise uygun tedavi bu süreç esnasında verilmelidir.