ASO (Nefelometrik) * 366.20 IU/ml 0.0-200

KREATİNİN * 1.32 mg/dL 0.65-1.30 HDL KOLESTEROL (ULTRA) * 32.0 mg/dl >=40 ASO (Nefelometrik) * 366.20 IU/ml 0.0-200

Tahlil.com Cevabı : Aso yüksekliği mevcur. ASO; Streptokok adlı bakterinin yol açtığı enfek­siyonunun ardından Anti Streptolizin O üre­timi meydana gelir.Anti Streptolizin O kısaca ASO olarak adlandırılır. Hastalığın başlangıcından 2 ile 5 hafta sonra, yani klinik belirtiler kayboldu­ğunda, ASO üretimi en yüksek düzeye ulaşır. Bu ne­denle antistreptolizin-0 titresi, boğaz il­tihabının akut evresinde değil,iİyileşme döneminde yapılmalıdır. Kanda yüksek oranda ve sürekli antistreptolizin-0 bulunması streptokokların yol açtığı ve uzun süredir yerleşmiş olan bir enfeksiyonu gösterir. Kabul edilebilir antistreptolizin-O titrasyonu 200 ünitenin altındadır; daha yüksek değerler bulunursa, 3-4 hafta sonra yeni bir kontrol yapılmalıdır