Ben 16 yıl önce troid ameliyatı oldum.

en 16 yıl önce troid ameliyatı oldum..tamamen alındı.1 mg levitron kullanıyordum.test yaptırdım.tsh 16,76 çıktı.laçımı da 1,5 çıkardı.ultrasonda sağ 25 mm sol 30 mm lobvar trodidit yazıyor; antitiroglobulin 616 troid peroksozad antikoru 293 .yorumlarmısınız.

Tahlil.com Cevabı : Hashimoto tiroiditi özellikle kadınlarda sık görülen bir tiroid bezi hastalığıdır.Bağışıklık sistemi ile de ilişkili bir rahatsızlıktır.Hashimato; en sık görülen tiroidit formu ve hipotiroidizmin sık görülen bir nedenidir. Tiroidit tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Hipotiroidi ise tiroid hormonu üretiminde azalma durumudur.Hashimoto tiroiditi ise, önceden de söz ettiğimiz gibi bağışıklık sistemi ile de ilişkili bir otoimmün bozukluktur.Bu hastalıkata; tiroid bezi büyür (guatr ), genellikle hassas olmamasına rağmen sert veya lastik kıvamında hissedilir.Tiroid bezi dokusu , tiroid içine nüfuz eden ve bağışıklık sisteminde görevli lenfositler ve tiroid antikorları tarafından yavaş yavaş yok edilir.Hastalarda ilk birkaç sene herhangi bir hastalık belirtisi görülmese de sonunda bir ölçüde tiroid bezi yetersizliği (hipotiroidi) gelişecektir.Hashimato Belirtileri Nelerdir?Kilo alımı, soğuğa karşı artmış hassasiyet, yorgunluk, cilt kuruluğu, kabızlık, güçsüzlük, unutkanlık, uyuşukluk, adet düzensizlikleri ve saç dökülmesini sık görülen belirtilerdir.Hashimato, en çok 40 yaş üstü kadınlarda oluşmaktadır. Tiroid hastalığı ve/veya özellikle tip 1 diyabet ile böbrek üstü bezi yetersizliği gibi başka otoimmün hastalıkları olanlarda daha sık görülebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi endokrinoloji uzmanları veya dahiliye uzmanlarınca yapılmalıdır.