Rahim zarında kalınlaşma var var dedi

38 yaşındaım adetimdeki azalmadan dolayı doktora gittim.rahim zarında kalınlaşma var var dedi hormon testi iztedi yaptırdım sonuçlarını yazsam yorumlarsanız sevinitim.birde rahim zarı halınlığıneden olur TSH 0.68 estradiol 65 fsh 8.24 lh 8.54 prolaktin 14.09

Tahlil.com Cevabı : Hormonlarınızda ciddi bir problem görünmüyor..RAHİM İÇ DUVARI KALINLAŞMASIEndometrial hiperplazi, rahim iç duvarını sınırlayan endometrium adı verilen hücrelerin aşırı çoğalması sonucu rahim iç mukozasında (endometrium tabakası) kalınlaşma ile ortaya çıkan bir durumdur.Endometrial hiperplazi vakalarının çoğu östrojen hormonunun aşırı salınması ve progesteron hormonunun yetersiz kalması ile endometrial hücrelerin östrojen etkisi ile çoğalmasından meydana gelir. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde şiddetli, aşırı, pıhtılı adet kanamalarına ve ara kanamalara neden olabilir.Vakaların büyük bir kısmında “basit hiperplazi” ile karşılaşılır. Basit hiperplazi, rahim iç dokusu olan endometriumun yaygın kalınlaşmasıdır.