Hamıle kalmama engel mıdır?

Merhabalar yapılan hormon testi sonucunda prolaktın 29.62, tsh 5.02 çıktı bu degerler hamıle kalmama engel mıdır? tedavi süreci gerekli midir?

Tahlil.com Cevabı : Prolaktin hormonu kadınlarda adet siklusu içerisinde değişmeler gösterse de yaklaşık olarak değeri 13-15 µg/L civarındadır. Adet döneminin ortasında yani yumurtlama (ovulasyon) günlerine yakın günlerde biraz daha yükseklik gösterebilir. Sonuç olarak üreme çağındaki kadınlarda genellikle 20 µg/L (ng/mL) üzerindeki değerler anormal yüksek kabul edilirler. Hamilelikte aylar ilerledikçe prolaktin hormonu düzeyi de artar ve normalin çok üzerinde değerlere ulaşır.Prolaktin yüksekliği "hiperprolaktinemi" diye adlandırılır.- Anovulasyon ve adet düzensizliği: Prolaktin hormonunun yüksekliği yumurtlama olmaması veya yumurtlama düzensizliği, buna bağlı olarak adet (mens) düzensizliği, adetlerde seyrelme gibi belirtilere neden olabilir. Bazen uzun süren aylar boyunca adet görmemeye neden olabilir.- Gebe veya lohusa olmayan, emzirmeyen kadınlarda göğüslerden süt (sıvı) gelmesine neden olabilir. Buna galaktore adı verilir. Göğüslerde hassasiyet ve ağrı meydana gelebilir.- Prolaktin yüksekliği kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.- Vajinada kuruluk ve buna bağlı ilişkide ağrı- Sıcak basması (Menopoz benzeri şikayetler)- Östrojen ve testosteron hormonlarında düşüklüğe neden olduğu için kemik erimesine (osteoporoz) neden olabilir.