Bundan 2hafta önce tahlil yaptırdım plt değeri normal değeri 130-400 arasıyken benim 122 çıktı ve bugün tekrar tahlil yaptırdım 111 çıktı

merhaba ben 8+3günlük hamileyim.Bundan 2hafta önce tahlil yaptırdım plt değeri normal değeri 130-400 arasıyken benim 122 çıktı ve bugün tekrar tahlil yaptırdım 111 çıktı doktorum hemotoloji bölümüne sevk etti.Acaba riskli bir durummu yorumlarsanız sevinirim

Tahlil.com Cevabı : Gebelikte trombosit düşüklüğüne neden olan durumlar:- Gestasyonel trombositopeni- HELLP sendromu (şiddetli preeklampsi)- ITP (İmmün trombositopenik purpura)- Yukarıda sıralanan trombosit düşüklüğüne neden olan durumların gebeliğe eşlik etmesiTahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.