CEA 125 değeri 88.64 çıktı

hocam merhaba.annem 1968 doğumlu ve kistleri var.2 sene önce doktora gittiğimizde korkulacak bi durum olmadığını söylemişti..dün doktoro gittik.yapılan tahlik sonuçlarında ca125 değeri 88.64 çıktı.ama diğer tüm sonuçlar normal.ameliyat önerildi.tek başına değerin yüksek çıkması kötü müdür?

Tahlil.com Cevabı : Normal Değeri: 0-4 ng/mlKullanımı: Kolon, rektum, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, prostat, mide ve over kanserlerinde CEA düzeyi artar. Özellikle kolorektal kanserler ve ileri evre meme kanserlerinde takipte kullanılabilir. Benign karaciğer hastalıkları, ülseratif kolit ve polipozis gibi bazı benign gastrik ve intestinal durumlar, benign meme hastalıkları, pulmoner enfeksiyonlar, amfizem ve böbrek yetmezliklerinde de serum CEA düzeyi artabilir.Ayrıca sigara içenlerde CEA düzeyi hafif yüksektir. Bu nedenlerle tarama testi olarak kullanılmamalıdır. Yani yüksekliği kanser tanısı koydurmaz ancak konulmuş tanıların takibinde kullanılır..